منو
  • 340 70 440 021
منو
منو
منو
دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) یا بازاریابی دیجیتال به مجموعه فعالیتهایی که محصول و برند شما را به بازار هدف با ابزارهای رایج اینترنتی به منظور افزایش فروش یا برندینگ شما معرفی می کند گفته می شود. این یک تعریف خیلی ساده از دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتالی بود. در واقع دیجیتال مارکتینگ خیلی گسترده تر از دیگر روش های بازاریابی در کسب و کارهای سنتی است.

به زبان دیگر دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از ابزارهای موجود در اینترنت و یا هر ابزاری که به اینترنت متصل باشد، مانند بازاریابی در شبکه های اجتماعی (Social Marketing) که در این مورد صحبت های زیادی برای شما داریم، یا ابزارهایی مانند بازاریابی با موبایل (Mobile Marketing) که در حال حاضر یکی از رایج ترین ابزارهای پرکاربرد در دنیای دیجیتال می باشد. در کل استفاده از هر نوع رسانه ای که مربوط به کسب و کارهای دیجیتال است می تواند به بازاریابی دیجیتال ما کمک کند. مثلا با استفاده از بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می توانیم از طریق موتورهای جست و جو و به ویژه گوگل مشتریان زیادی را با محصولات و خدمات خود آشنا کنیم. در ادامه بیشتر در مورد ابزارها و روش های بازاریابی دیجیتال صحبت خواهم کرد.

آیا دیجیتال مارکتینگ فقط برای کسب و کارهای اینترنتی است؟

برای خیلی از دوستان این سوال مهم پیش می آید که آیا دیجیتال مارکتینگ فقط برای کسب و کارهای اینترنتی است؟ جواب خیر است! دیجیتال مارکتینگ فقط محدود به کسب و کارهای آنلاین نمی شود. خیلی از دوستان فکر می کنند بازاریابی دیجیتالی فقط برای کسب و کارهایی است که دارای یک وب سایت هستند. در صورتی که به هیچ وجه این طور نیست. خیلی از کسب و کارهای سنتی هم هستند که از طریق تبلیغات دیجیتال سعی دارند تا خدمات خود را به مشتریان احتمالی خود معرفی کنند.

در دیجیتال مارکتینگ سعی می شود از طریق ابزارهایی مثل وب سایت، ایمیل، شبکه های اجتماعی رفتار کاربران و مخاطبان تحلیل شود تا بعد از بررسی های انجام شده بتوان بیشترین بازدهی را از بازاریابی بر روی این افراد کسب کرد. در حقیقت در دیجیتال مارکتینگ هدف اصلی ما فروش است البته فروش بیشتر با داشتن مخاطبان هدف گسترده تر. شاید در بازاریابی سنتی هیچگاه نتوانید به طیف گسترده ای از مخاطبین دست یابید.

موارد زیر، نمونه‌هایی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شوند:

بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM) [شامل ترافیک ارگانیک و خریداری شده]

SEM مخفف کلمه Search Engine Motors نوعی بازاریابی اینترنتی با استفاده از تبلیغات پولی است که به‌ منظور ارتقا وب‌سایت‌ها از طریق بازدید بیشتر در صفحات موتورهای جست‌وجو انجام می‌شود که از دو بخش (SEO(Search EngineOptimization و (PPC(Pay Per Click تشکیل شده است. شیوه‌ی اول، این است که به شکلی فعالیت کنید که موتورهای جستجو، وب سایت شما را به عنوان پاسخی مناسب برای جستجو به جستجوگران معرفی کنند. این همان چیزی است که ما آن را تحت عنوان بازدید ارگانیک می‌شناسیم. برای داشتن SEM موفق باید SEO مناسبی داشته باشید در واقع پایه ی SEM استراتژی SEO می‌باشد. شیوه‌ی دوم این است که به موتورهای جستجو هزینه‌ای را پرداخت کنید تا این موتورها سایتتان را در کنار گزینه‌های برتر به مخاطبان نشان دهند. در PPC با پرداخت هزینه شما در زمان کوتاه تری می‌توانید پیشرفت کنید و بازدیدکنندگان بیشتری داشته باشید.

بازاریابی توسط موتورهای جستجو

بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو)

بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو)

کلمه سئو (seo) برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است. سئو به مجموعه‌ای از تاکتیک‌ها و دستورالعمل‌ها گفته می‌شود که اگر به‌درستی انجام شوند باعث بهتر شدن جایگاه سایت در موتورهای جستجو، افزایش ترافیک و افزایش درآمد سایت می‌شود. بهینه سازی یک سایت یک فرآیند زمانبر و مستمر است. تکنیک ها و روش های زیادی برای کسب این کار وجود دارد که هر کدام می‌توانند تاثیر مثبتی در فرآیند بهبود سئو داشته باشند. سه نوع سئو وجود دارد: سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری. در سئو کلاه سیاه، سئوکار سعی می‌کند تا با استفاده از تقلب و تکنیک‌هایی که از نظر موتورهای جستجو برای افزایش سئو است با استفاده نادرست سئو سایت خود را هرچه سریع‌تر بالا ببرد. که این کار ممکن است باعث دریافت جریمه از گوگل شود و سایت شما در لیست سیاه گوگل قرار گیرد. در سئو کلاه سفید، سئوکار با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مجاز اقدام به سئو سایت شما می نماید که این کار به موتورهای جست و جو و کاربران برای یافتن محتوای مناسب و مورد نیاز خود و همچنین افزایش درک محتوا کمک می‌کند. این کار زمانبر اما ماندگار است. سئو کلاه خاکستری تلفیقی از سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه است. یعنی در روش سئوکار بعضی اوقات از روش‌های سئو کلاه سفید و بعضی اوقات از روش‌های سئو کلاه سیاه استفاده می‌کند. در این نوع سئو تضمینی برای نگرفتن اخطار و جریمه وجود ندارد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

در دهه اخیر شبکه‌های اجتماعی رشد خیلی سریعی نسبت به تکنولوژی‌های دیگر حتی اینترنت داشتند. به همین دلیل بازاریابی شبکه‌های اجتماعی راهی پرسود بشمار می‌رود. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی فرآیندی برای تولید محتوا، برای پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی و جذب مخاطب در کمترین زمان و بیشترین سرعت ممکن است. که باعث افزایش ترافیک سایت شما می‌شود. در این نوع بازاریابی شما محصولات و خدمات خود را به صورت عمومی در شبکه‌ی اجتماعی تبلیغ و معرفی می کنید و مشتری خود را پیدا می‌کنید. البته این روش به همین سادگی که بیان شد نیست بلکه راه دشواری دارد که با کمی تمرین می‌توانید این نوع بازاریابی را به خوبی یاد بگیرید و از آن استفاده کنید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

در بازاریابی درونگرا مشتری از طریق مختلف با شما آشنا می‌شود و به سمت شما می‌آید. یعنی مکالمه و گفتگو از طرف مشتری آغاز می‌شود. بازاریابی درونگرا رویکردی برای جذب مشتریان از طریق محتوا و تعاملات مرتبط و مفید است و مشتریان از طریق کانالهای مختلفی مانند موتورهای جستجو، تبلیغات، شبکه های اجتماعی و… فروشنده را پیدا خواهند کرد. مثلا مشتری در اینترنت به دنبال رفع مشکلات و نیازهایش است که با سایت شما آشنا می‌شود و مشتری شما می‌شود. استفاده از این نوع بازاریابی ۶۲% هزینه های تبلیغاتی را برای شما کمتر می کند. در این نوع بازاریابی۴ عمل جذب، تبدیل، خاتمه و جلب رضایت انجام می‌شود…

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

بازاریابی محتوا فرایندی برای ایجاد محتوای باکیفیت بالا و ارزشمند برای راهنمایی خریداران و مصرف کنندگان و معرفی برند خود و جذب مشتری است. بازاریابی محتوایی بر تاکتیک ها و نحوه اجرا متمرکز است و محتواها را برای اهداف بازاریابی، خلق و یا اصلاح می کند. این روش را می‌توان یکی از تکنیک های مدرن بازاریابی در فضای اینترنت دانست. جذب مخاطب در این استراتژی، با ارائه محتوای ارزشمند انجام می‌شود. برای داشتن یک بازاریابی محتوای موفق، به برنامه‌ریزی دقیق نیاز است. ارائه محتوای با کیفیت منافع بسیاری دارد مانند افزایش آگاهی از برند شما، افزایش اولویت ودیده شدن با کمترین هزینه…

بازاریابی محتوا

استراتژی محتوا (Content Strategy)

استراتژی محتوا فرایند تولید، ذخیره و توزیع محتوا بر اساس یک برنامه سازمان‌یافته حول یک محور و مأموریت مشخص و بر اساس مخاطب‌های مشخص است. یعنی استراتژی محتوا مسئول طراحی هویت محتوا از لحاظ ساختار و سبک است و باید این چارچوب را برای کلیه دپارتمان‌های یک سازمان تعیین کند. استراتژی محتوا به چشم انداز اهمیت می دهد. استراتژی محتوا تنها مختص بازاریابی محتوایی نیست و می توان از آن در بازاریابی‌های غیرمحتوایی هم استفاده کرد. استراتژیست‌های محتوا معمولاً با طیف وسیعی از استراتژی‌ها، روش‌ها و ابزارها آشنایی دارند. نگرشی که یک استراتژیست محتوا به محتوا می‌دهد بستگی زیادی به تحصیلات خود وی دارد.

تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)

تبلیغات کلیکی یکی از روش‌های تبلیغاتی اینترنتی است که هزینه‌ی آن بر اساس تعداد کلیک‌های انجام شده روی بنر تبلیغاتی و هدایت کاربر به سایت می‌باشد. از این روش شرکت‌های زیادی استفاده می‌کنند و شرکت‌های زیادی این خدمات را ارائه می‌دهند. مجری انحصاری این نوع از تبلیغ ها آژانس های تبلیغاتی بوده که واسطی بین نمایش دهنده ها و تبلیغ دهنده ها می‌باشند. همانند گوگل ادورز (google adwprds) تبلیغات کلیکی انواع مختلفی دارد که شامل وب، موبایل، ویدیو و محتوا می‌شود. یکی از مزیت‌های این روش این است که برای همه مدیران کسب و کارها و به خصوص مدیران کسب و کارهای کوچک که توان مالی پایینی برخوردار هستند مناسب می‌باشد و یکی از معایب این روش این است که کلیک‌های تقلبی و جعلی اساسی ترین مشکل تبلیغات بر اساس کلیک هستند که می‌تواند بودجه کمپین تبلیغاتی شما را کاملا از بین ببرد.

تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)​

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

اینفلوئنسر مارکتینگ

فعل Influence به معنای تأثیرگذاری و معنی صفت آن (Influencer)، تأثیرگذار است. اینفلوئنسر مارکتینگ به معنای بازاریابی از طریق چهره‌های معروف و تاثیرگذار است و به عنوان یکی از محبوب ترین روش های بازاریابی در سال ۲۰۱۷ شناخته شده است. در ایران اینفلوئنسر مارکتینگ بیشتر در شبکه اجتماعی اینستاگرام مطرح است البته گاهی اوقات در بیلبوردها هم این بازاریابی دیده می‌شود. اینفلوئنسر در ازای تلاش برای تأثیرگذاری بر رفتار مخاطبان خود، پول مشخصی دریافت می‌کند.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یکی از انواع بازاریابی است که بعضی اوقات به عنوان ابزاری برای بازاریابی مستقیم و بعضی اوقات برای بازاریابی انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از ارسال ایمیل جهت گسترش رابطه با مشتری بالقوه یا مشتری فعلی، ایمیل مارکتینگ استفاده می‌شود. این ایمیل‌ها به منظور کمک به ایجاد وفاداری، اعتماد یا آگاهی از برند ارسال می‌شوند. این روش یکی از روشهای پربازده بوده و در دنیای دیجیتال امروز دارای اهمیت بسیاری است. موضوع‌های گوناگونی می‌توانند در هنگام ارسال ایمیل مورد توجه قرار گیرند. مثلا معرفی محصولات جدید، تخفیف و پیشنهادهای ویژه، اطلاعات آموزشی و بسیاری کاربردهای دیگر. در این روش شما لیست ایمیلی خریداری نمی‌کنید، بلکه افراد مختلف، خودشان ایمیل خود را از طریق تماس تلفنی، فرم های انلاین در سایت، ثبت نام در خبرنامه سایت شما، دانلود کتاب راهنما در سایت و… به شما می‌دهند.

ایمیل مارکتینگ

تبلیغات بنری (Banner Advertising)

تبلیغات بنری

بنرهای تبلیغاتی قطعات کد HTML از نوع هایپرتکست هستند. این بنرها مانند تبلیغات کاغذی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارند و از نظر محتوای گرافیکی و نو‌آوری بسیار متفاوت‌اند. ساده‌ترین بنر تبلیغاتی از یک فایل ثابت و بی‌حرکت GIF یا JPEG تشکیل شده است که به صفحه‌ی تبلیغ‌کننده‌ی لینک، لینک داده شده است. بنر تبلیغاتی متحرک GIF چند تصویر مختلف را به‌صورت متوالی به نمایش می‌گذارد که رایج‌ترین نوع بنر است. بعد از این نوع بنر، بنرهای تبلیغاتی رسانه‌ای هستند (بنرهایی که حاوی صوت، تصویر یا کدهای هستند) که حجم فایل‌هایشان بیشتر است و اغلب علاوه بر لینک دادن صرف، با کاربر کارکرد تعاملی هم دارند. یک بنر تبلیغاتی به‌خاطر محتوای گرافیکی‌اش به نوعی شبیه تبلیغات سنتی روزنامه‌ها و مجلات کاغذی است با این تفاوت که می‌تواند یک مشتری بالقوه را به سایت تبلیغ‌کننده بکشاند. یکی از تأثیرات این نوع تبلیغات، برندگذاری است. برندگذاری اثرات مهم و زیادی دارد. یکی از این اثرات آشنایی مخاطبان با برند ما است، حتی اگر محصول ما را خریداری نکنند. این کار باعث می‌شود که احتمال استفاده از محصول ما در آینده توسط کسی که آشنایی با برند ما دارد افزایش پیدا کند.

بازاریابی موبایل (Mobile Marketing)

موبایل مارکتینگ شامل تبلیغاتی است که بر روی تلفن های هوشمند، تبلت ها یا سایر دستگاه های همراه نمایش داده می شوند. فرمت، سفارشی سازی و سبک تبلیغات موبایل مارکتینگ می تواند بر اساس پلت فرم های شبکه های اجتماعی، وب سایت ها و اپلیکیشن های موبایل متفاوت باشد.در این روش برای ارتباط و برقراری تماس با مخاطب و انتقال پیام از روش های بازاریابی پیامکی، بازاریابی بازاریابی موبایلی وب محور، بازاریابی مبتنی بر موقعیت و تبلیغات تصویری موبایل استفاده کرد.
آموزش بازاریابی با موبایل

تبلیغات پیامکی (SMS Advertising)

تبلیغات پیامکی

زندگی امروزه بدون موبایل غیر ممکن است. بنابرین بازاریابی که بر اساس موبایل شکل گرفته باشد به یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های بازاریابی در تمام جهان تبدیل شده است. از طرفی دیگر کسب‌وکار شما هم از جهت خدمات و هم تبلیغات نیاز به یک راه ارتباطی سریع و بی‌واسطه با مشترییان دارد. یک سامانه پیامکی به شما این امکان را می‌دهد که در مقیاس‌های مختلف کسب‌وکار خود را تبلیغ کنید. در این روش شما نیاز به یک پنل اس ام اس دارید. شما می‌توانید پس از ثبت نام اقدام به شارژ سامانه خود کنید سپس متن پیامک خود را نوشته و لیست گیرندگان خود را وارد و پیامک را ارسال کنید. پیامک شما در مدت چند دقیقه به همه گیرندگان ارسال می شود. مزیت این نوع تبلیغات در سادگی و در عین حال سرعت و ارزان بودن آن می باشد. همچنین در این روش مطمئن هستید که پیامک تبلیغاتی شما خوانده می‌شود. این روش معایبی هم مانند در اختیار داشتن ۷۰ کاراکتر برای انتقال پیام خود دارد. اما مزیت‌های آن بیشتر از معایب آن است.

بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

همکاری در فروش که به آن فروش واسطه‌ای و فروش وابسته هم می‌گویند به شریک شدن در سود فروش محصول یا خدمات گفته می‌شود. یعنی در این سیستم پای محصولات و خدماتی در میان است که توسط افرادی به عنوان بازاریاب فروخته می‌شوند و به عنوان پورسانت درصدی از سود فروش آن محصول یا خدمات به آن‌ها تعلق می گیرد. از سیستم همکاری در فروش به عنوان یک استراتژی در کسب و کار می‌توان استفاده کرد. در واقع یکی از ابزارهایی که کسب و کارهای کوچک می توانند از آن برای رقابت با رقبای بزرگتر از خود استفاده کنند استفاده از سیستم همکاری در فروش است. همکاری در فروش از ۴ طبقه از افراد تشکیل شده:

  • تأمین کننده (همان صاحب کسب و کار)
  • شبکه بین فروشنده و بازاریاب که امور مالی را انجام می دهد.
  • بازاریاب (همکار در فروش)
  • خریدار (مشتری)
تولید محتوا

تولید محتوا

تولید محتوا مطابق با اصول سئو یکی از مهم‌ترین روش‌های جذب مخاطبان به یک سایت است. تولید محتوای باکیفیت و مناسب باعث می‌شود که رتبه وبسایت به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. محتوای یک سایت ترکیبی از متن، تصویر، فیلم، فایل قابل دانلود، دیتابیس و… است. برای اینکه تولید محتوا به درستی و باکیفیت انجام شود بهتر است از افراد متخصص و مترجم‌های تخصصی در هر حوزه استفاده شود تا محتوای تولید شده ناب و باکیفیت باشد. چون تولید محتوای باکیفیت مهم است، برای تولید آن رعایت یکسری نکات و اصول لازم و ضروری است. مانند داشتن ایده برای تولید محتوا، درست کردن لیست کلمات کلیدی، نوشتن عنوانی جذاب و گیرا و…

بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Markreting)

ویروس باکتری بسیار کوچکی است که برای تکثیر بعد از چسبیدن به سلول میزبان، یک نمونه از خود تولید می‌کند و سلول میزبان را رها می‌کند. یعنی به این شکل دو برابر خواهند شد: ۱، ۲، ۴، ۸ و… بازاریابی ویروسی هم به همین شکل است. یعنی بازاریاب کسب و کار یا برند در این شیوه از بازاریابی دیجیتال، شعار یا اسم برند و یا پیام را به صورت یک ویروس در بین مخاطبان پخش می‌کند. مبنای بازاریابی ویروسی بر انتشار پیام اغلب در شبکه‌های اجتماعی پر مخاطب برای بالا بردن آگاهی مردم نسبت به برند یا کسب و کار مورد نظر است. چون امروزه بازاریابی ویروسی معمولا در شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد و مردم این روزها در شبکه‌های اجتماعی بیشتر فعالیت دارند. به همین دلیل می‌توان بازاریابی ویروسی را یک نوع بازاریابی دیجیتال دانست.

بازاریابی ویروسی دیجیتال