header banner
Default

THE CELEBRATION TOUR I ROYAL ARENA 25 MADONNA AUGUST 2023 | Live Nation Denmark ApS


Table of Contents

    MADONNA OFFENTLIGGØRER SIN LÆNGE VENTEDE VERDENSOMSPÆNDENDE TOUR

    MED EN STJERNEBESAT VIDEO, DER HYLDER DEN BANEBRYDENDE FILM TRUTH OR DARE

    THE CELEBRATION TOUR BYDER PÅ FIRE ÅRTIER MED HENDES STØRSTE HITS

    Billetsalget starter fredag 20. januar kl. 10.00 via livenation.dk og madonna.com

    Download pressefotos og tour art her

    I dag offentliggjorde Madonna sin Madonna: The Celebration Tour i en ikonisk viral video med en hentydning til sin banebrydende film Truth or Dare. Videoen indeholder bemærkelsesværdige navne som Diplo, Judd Apatow, Jack Black, Lil Wayne, Bob the Drag Queen, Kate Berlant, Larry Owens, Meg Stalter, Eric Andre og kulminerer med Amy Schumer, der udfordrer den globale superstjerne til at tage på turné og fremføre sine fire årtiers megahits. Madonna, der er den bedst sælgende kvindelige solo-turnékunstner gennem tiden, tager imod udfordringen og annoncerer The Celebration Tour, som markerer hendes uovertrufne musikkatalog fra de sidste 40 år.

    Touren er produceret af Live Nation, og den globale turné med 35 datoer starter i Nordamerika lørdag den 15. juli i Rogers Arena i Vancouver, BC. Derefter stopper den i Detroit, Chicago, New York, Miami, Los Angeles, med flere. Touren kommer derefter til Europa, hvor hun optræder i 11 byer i løbet af efteråret, herunder blandt andre London, Barcelona, Paris, Stockholm og København. The Celebration Tour afslutter i Amsterdam fredag den 1. december i Ziggo Dome.

    The Celebration Tour vil tage os med på Madonnas kunstneriske rejse gennem fire årtier og hædrer byen New York, hvor hendes musikalske karriere begyndte. "Jeg er spændt på at udforske så mange sange som muligt i håb om at give mine fans det show, de har ventet på," siger Madonna.

    The Celebration Tour byder også på en enestående oplevelse med special guest Bob the Drag Queen a.k.a. Caldwell Tidicue som vil være med på alle datoer.

    Følg Madonna her:

    Website //Instagram // YouTube // TikTok // Facebook // Twitter 

    Billetsalget starter fredag 20. januar 2023 kl. 10.00 via livenation.dk og ticketmaster.dk

    FAN CLUB PRESALE: Legacy Members af Madonnas officielle fanklub har mulighed for presale fra tirsdag 17. januar kl. 12.00 ET til onsdag 18. januar kl. 17.00 ET for alle Nordamerikanske shows og fra kl. 18.00 CET onsdag 18. januar for britiske og europæiske shows. Besøg madonna.com for at få komplet information om tour og billetter.

    Live Nation presale: Torsdag 19. januar 2023 fra 10.00 til 18.00 for Live Nation nyhedsbrevsmodtagere og på livenation.dk.

    VIP: Fans kan også købe VIP-pakker, som bl.a. vil indeholde billetter i dyreste billetkategori, særlig adgang til en ”behind the scenes tour”, gruppefoto på scenen, pre-show reception, limited edition litografi & mere. For mere information, besøg vipnation.com.

    Billetpriser: Front Circle 1.500,- / Ståplads 1.200,- / PL1 2.000,- / PL2 1.500,- / PL3 1.200,- / PL4 800,- / PL5 600,- / PL6 300 kr. + gebyr.

    VIP pakker: 5 pakketyper; Immaculate, Iconic, You Can Dance, Where’s the Party, Gold Circle Early Entry

    VIP-pakke priser fra: 2.312,- / 6.532 kr. inkl. gebyr.

    THE CELEBRATION TOUR NORTH AMERICAN DATES: 

    Sat Jul 15 – Vancouver, BC – Rogers Arena

    Tue Jul 18 – Seattle, WA – Climate Pledge Arena

    Sat Jul 22 – Phoenix, AZ – Footprint Center

    Tue Jul 25 – Denver, CO – Ball Arena

    Thu Jul 27 – Tulsa, OK – BOK Center

    Sun Jul 30 – St. Paul, MN – Xcel Energy Center

    Wed Aug 02 – Cleveland, OH – Rocket Mortgage Fieldhouse

    Sat Aug 05 – Detroit, MI – Little Caesars Arena

    Mon. Aug 07 – Pittsburgh, PA – PPG Paints Arena

    Wed Aug 09 – Chicago, IL – United Center

    Sun Aug 13 – Toronto, ON – Scotiabank Arena

    Sat Aug 19 – Montreal, QC – Centre Bell

    Wed Aug 23 – New York, NY – Madison Square Garden

    Thu Aug 24 – New York, NY – Madison Square Garden

    Wed Aug 30 – Boston, MA – TD Garden

    Sat Sep 02 – Washington, DC – Capital One Arena

    Tue Sep 05 – Atlanta, GA – State Farm Arena

    Thu Sep 07 – Tampa, FL – Amalie Arena

    Sat Sep 09 – Miami, FL – Miami-Dade Arena

    Wed Sep 13 – Houston, TX – Toyota Center

    Mon Sep 18 – Dallas, TX – American Airlines Center

    Thu Sep 21 – Austin, TX – Moody Center ATX

    Wed Sep 27 – Los Angeles, CA – Crypto.com Arena

    Wed Oct 04 – San Francisco, CA – Chase Center

    Sat Oct 07 – Las Vegas, NV – T-Mobile Arena

    THE CELEBRATION TOUR EUROPE DATES: 

    Sat Oct 14 – London, UK – The O2

    Sat Oct 21 – Antwerp, BE – Sportpaleis

    Wed. Oct. 25 – Copenhagen, DK – Royal Arena

    Sat Oct 28 – Stockholm, SE – Tele2

    Wed Nov 01 – Barcelona, ES – Palau Sant Jordi

    Mon Nov 06 – Lisbon, PT – Altice Arena

    Sun Nov 12 – Paris, FR – Accor Arena

    Mon Nov 13 – Paris, FR – Accor Arena

    Wed Nov 15 – Cologne, DE – Lanxess Arena

    Thu Nov 23 – Milan, IT – Mediolanum Forum

    Tue Nov 28 – Berlin, DE – Mercedes-Benz Arena

    Fri Dec 1 – Amsterdam, NL – Ziggo Dome

    To view this video from www.youtube.com, please give your consent at the .

    Sources


    Article information

    Author: Emily Rosales

    Last Updated: 1699471562

    Views: 813

    Rating: 4.7 / 5 (86 voted)

    Reviews: 93% of readers found this page helpful

    Author information

    Name: Emily Rosales

    Birthday: 1950-01-25

    Address: 9590 Herrera Trace, Lake Krystal, MN 60674

    Phone: +4710645064275837

    Job: Art Director

    Hobby: Kite Flying, Painting, Crochet, Yoga, Hiking, Astronomy, Sewing

    Introduction: My name is Emily Rosales, I am a esteemed, venturesome, frank, accomplished, valuable, exquisite, welcoming person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.