ایمیل مارکتینگ

email marketing

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یکی از انواع دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتالی) است که بعضی اوقات به عنوان ابزاری برای بازاریابی مستقیم و بعضی اوقات برای بازاریابی انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابر تعریفی دیگر به ارسال ایمیل جهت گسترش رابطه با مشتری بالقوه یا مشتری فعلی، ایمیل مارکتینگ گفته می‌شود و این کار به منظور کمک به ایجاد وفاداری، اعتماد یا آگاهی از برند انجام می‌شود. این روش یکی از روشهای پربازده بوده و در دنیای دیجیتال دارای اهمیت بسیاری است. موضوع‌های گوناگونی می‌تواند در هنگام ارسال ایمیل مورد توجه قرار گیرد. مثلا معرفی محصولات جدید، تخفیف و پیشنهادهای ویژه، اطلاعات آموزشی و بسیاری کاربردهای دیگر. در این روش شما لیست ایمیلی خریداری نمی‌کنید، بلکه افراد مختلف، خودشان ایمیل خود را از طریق تماس تلفنی، فرم های انلاین در سایت، ثبت نام در خبرنامه سایت شما، دانلود کتاب راهنما در سایت و… به شما می‌دهند.

در میان ابزارهای مختلفی که در یک کمپین تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان ایمیل مارکتینگ را یکی از ارزان‌ترین ابزارهای تبلیغاتی دانست. شاید همین ارزان بودن نسبی ایمیل مارکتینگ باعث شده است که کمتر به جزییات فنی و یا افزایش اثربخشی آن توجه شود. در صورتی که استفاده‌ی درست از این روش بازاریابی افزایش سوددهی زیادی را در بردارد. به همین دلیل می‌خواهم میزان اهمیت این روش را بگویم و استفاده از ایمیل مارکتینگ را آموزش بدهم. در این مقاله ابتدا شرحی از تاریخچه، سپس تعریف، توضیح و در انتها مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ را خواهم گفت.

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

در دهه ۷۰ میلادی ایمیل مارکتینگ اولین بار توسط گری توئرک از سازمان تجهیزات دیجیتال (DEC) استفاده شد؛ که نتیجه آن، فروش ۱۳ میلیون دلاری محصولات DEC و نام گذاری توئرک به عنوان “پدر اسپم دنیا” بود.

از آن زمان تا به حال از طریق های مختلف از ایمیل مارکتینگ استفاده می شود. ولی از سال ۲۰۱۳، به تدریج استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ به سمت تمرکز بر نیاز و خواسته هر کاربر منحصر به فرد رفت و سبک خبرنامه سنتی نیز محبوبیت خود را از دست داد. امروزه سیستم‌های اتوماسیون بازاریابی ایمیلی با قابلیت بخش بندی (Segmentation) و تولید لیست پیشرفته، شرکت‌ها را مجهز به ابزار ایمیل مارکتینگ  هدفمند نموده است؛ قابلیت‌هایی مانند محتوای پویا (Dynamic Content)، تجربه‌ای یک به یک بین کاربر و برند ایجاد می‌کنند.

تعریف ایمیل مارکتینگ

همانطور که در اول مقاله گفته شد ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی،‌ یکی از شیوه‌های بازاریابی اینترنتی است که در آن با ارسال خبرنامه یا آگهی برای مخاطبان، در جهت افزایش تعداد مشتریان یا نگهداری و جلب رضایت مشتریان قبلی و معرفی برند تلاش می‌شود.

نحوه ایمیل مارکتینگ کردن

اولین کار برای اجرای یک کمپین ایمیل مارکتینگ، تهیه یک لیست ایمیل است. منظور از تهیه یک لیست ایمیل، ساخت لیست ایمیل است؛ نه خرید بانک ایمیل! اگر برای کارتان لیست ایمیل بخرید نه تنها پولتان را در سطل زباله می‌ریزید، بلکه وقت خود را هم تلف می‌کنید و در قسمت اسپمِ اکانتِ ایمیلِ هزاران کاربر ساکن می‌شوید!

بانک ایمیلتان را خودتان بسازید!

لیست ایمیل عالی، لیستی از آدرس ایمیل افرادی است که شخصاً به شما اجازه داده‌اند کمپین‌های بازاریابی ایمیلی خود را برایشان بفرستید. در بازاریابی ایمیلی Subscribe معمولاً به صورت گزینه‌ای که قابلیت تیک خوردن یا دکمه‌ای که قابلیت کلیک شدن دارد ظاهر می‌شود که با انتخاب آن، کاربر به لیست ایمیل شما ملحق می‌گردد. معنی لغوی Subscribe اشتراک یا عضویت است. 

البته اینقدرها هم ساده نیست، برای امتحان کافی است فرمی طراحی کرده و پیش روی مشتریان و بازدیدکنندگان خود بگذارید! اما افراد به این راحتی آدرس ایمیل خود را در اختیار شما نخواهند گذاشت. برای کسب اجازه به منظور ارسال ایمیل و دریافت آدرس ایمیل باید به افراد انگیزه دهید و آنها را ترغیب به وارد کردن آدرس ایمیلشان در فرم Opt-in* خود کنید. مطمئن باشید که اگر این دو گام را به درستی انجام دهید یک بانک ایمیل خوب و به‌روز خواهید داشت که به شما بسیار کمک خواهد کرد.

 

*اصطلاح Opt-In

به این معنا است که فرد گزینش کند که در چیزی شرکت نماید. در ایمیل مارکتینگ در بحث ساخت لیست ایمیل، Opt-in به فرمی گفته می شود که فرد در آن، آدرس ایمیل و یا اطلاعات دیگر را وارد کرده و به واسطه آن اجازه دهد که کمپین های ایمیل مارکتینگ خود را برای او بفرستیم.

گام اول: ایجاد انگیزه برای کسب اجازه

کاری که اکثر وب‌سایت‌ها انجام می‌دهند این است که یک فرم Opt-In با گزینه اشتراک، سر راه کاربران خود قرار می‌دهند و مثلاً می‌نویسند “با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ما مطلع شوید”. این وب سایتها تقریباً راه را بلدند، اما در نیمه مسیر متوقف شده‌اند. یک کاربر با دیدن آنها ممکن است سوالاتی برایش پیش بیاید مانند، چرا باید متقاضی دریافت ایمیل از آنها باشم؟ چه خبری قرار است به من بدهند که در ازای آن آدرس ایمیل من را می‌خواهند؟ اصلاً چه نفعی برای من به همراه دارند؟ به همین دلیل این وب سایت‌ها اگر در قبال دریافت آدرس ایمیل ارزش افزوده‌ای هم برای بازدیدکنندگان خود داشته باشند، مطمئناً مسیر ایمیل مارکتینگ را به درستی خواهند پیمود. به این ارزش افزوده یا رشوه دادن به منظور Opt-In جذب سرنخ فروش (یا Lead Magnet) می‌گویند. اصلاً لازم نیست برای جذب سرنخ فروش هزینه کنید، معمولاً از محتواهای دیجیتالی مانند فایل‌های PDF، ویدئو و … که با کمترین هزینه یا حتی بدون هزینه می‌توان آنها را تولید کرد، به عنوان Lead Magnet استفاده می‌شود. هر چیزی، هر چند کوچک می‌تواند نقش سرنخ جذب را بازی کند. توجه کنید که این سرنخ فروش حتما باید برای کاربر شما ارزشمند و جذاب باشد.

چند نمونه از سرنخ‌های جذب معروف

 1. کتاب الکترونیکی (Ebook)
 2. کوپن تخفیف
 3. Case Study (مطالعه موردی)
 4. شرکت در وبینار رایگان
 5. نمونه رایگان از محصول

روش‌های نامحدودی برای انگیزه دادن به افراد به منظور ملحق شدن به لیست ایمیل شما وجود دارند. سرنخ جذب درست برای شما، به نوع محصول شما و به کمپین ایمیل مارکتینگی که تعریف می‌کنید، بستگی دارد.

معیارهایی برای یک سرنخ جذب تأثیرگذار

 • به صورت رایگان برای کاربرانتان، ارزش افزوده فراهم کنید.
 • مشکل کاربرنتان را حل کند و آن چیزی باشد که کاربران شما به آن نیاز دارند.
 • به راحتی قابل استفاده باشد. به عنوان مثال یک فایل آموزشی با تعداد صفحات بالا برای ۹۰% افراد قابل استفاده نیست. (در این روش معمولا از کتاب‌هایی با حجم کم و قابل دانلود استفاده می‌شود.)
 • سرنختان آنی باشد، یعنی در همان لحظه ارزش را منتقل کند.
 • حاوی اطلاعات مفیدی باشد که کاربرانتان بتوانند به راحتی آنها استفاده کنند.
 • هر چه به جزئیات بیشتر توجه داشته باشید، نرخ تبدیل (تبدیل بازدیدکننده به مشترک لیست ایمیل) بیشتری را به همراه خواهد داشت.
 • تا حد امکان، سرنختان به کسب و کارتان مرتبط باشد. سرنختان نشان دهندۀ تخصص سازمان شما و ارزش پیشنهادی منحصربه‌فردتان باشد.

گام دوم: ساخت یک فرم Opt-In مناسب که بازدیدکننده را به مشترک تبدیل کند

هدف فرم Opt-In و گزینه اشتراک این است که عالی بودن سرنخ جذب برای بازدیدکننده را به او نشان دهد تا بازدیدکننده در قبال دریافت چیزی به مشترک لیست ایمیلتان تبدیل شود. به این فرآیند Conversion (تبدیل) می‌گویند. اگر می‌خواهید فرمی بسازید که برایتان تبدیل انجام دهد، پیشنهاد می‌کنم فاکتورهای زیر را حتما در فرم Opt-In خود لحاظ کنید:

عنوان جذاب: برای فرمتان انتخاب یک عنوان جذاب بسیار ضروری است تا بتواند ارزش افزوده‌ی سرنختان برای بازدیدکننده را به طور چشمگیری توصیف کند.

توضیح کمکی: بهتر است توضیحاتی که در فرمتان استفاده می‌کنید کوتاه، واضح و مستقیم باشند. برای اینکه چشم بازدیدکننده بتواند به سرعت توضیحات شما را بررسی کند می‌توانید از بولت استفاده کنید.

تصویر جذاب: سعی کنید تصویری از سرنختان به فرم خود اضافه کنید (به عنوان مثال اگر سرنخ جذب شما یک کتاب الکترونیکی است می‌توانید یک تصویر جذاب از آن تهیه کنید و روی فرم خود قرار دهید). قرار دادن تصویر یک شخص که در حال نگاه کردن به گزینه اشتراک فرم شماست هم می‌تواند نرخ تبدیل را بالا ببرد.

فیلدهای کم: معمولا هرچه اطلاعات بیشتری بخواهید با کاهش نرخ تبدیل مواجه خواهید شد پس سعی نکنید اطلاعاتی بیش از نام و آدرس ایمیل از بازدید کننده بخواهید.

دکمه اشتراک ترغیب کننده: برای دکمه اشتراک، یک رنگ متضاد با بقیه فرم انتخاب کنید که در صفحه کاملاً به چشم بیاید. همچنین از عبارتی استفاده کنید که بازدیدکننده را ترغیب به کلیک در همان لحظه کند.

دکمه اشتراک جیمیل: اگر کاربر شما بر روی سیستمی که استفاده می‌کند جیمیلش باز باشد با زدن این گزینه دیگر نیازی به وارد کردن آدرس جیمیل نیست. چون به راحتی با  زدن این گزینه بطور اتوماتیک آدرس جیمیل ذخیره خواهد شد.

اگر وب‌سایت‌تان ترافیک بالایی دارد و بیشترین تعاملات با مشتریانتان روی وب‌سایت رخ می‌دهد، مطمئناً بهترین مکان برای قرار دادن فرم Opt-In و ساخت لیست ایمیل، وب‌سایت شماست. سؤال اصلی این است که دقیقاً این فرم را دقیقاً در کجای وب‌سایت قرار دهید؟ مطمئناً به هزار و یک طریق می‌توان این کار را انجام داد، اما تعدادی روش مرسوم و پرطرفدار وجود دارد:

هدر یا فوتر شناور: یکی از داینامیک‌ترین روش‌ها برای جلب توجه کاربر، هدر یا فوتر شناور است. اگر می‌خواهید تمرکز روی بازاریابی ایمیلی داشته باشید، بهتر است که از این ویژگی برای جلب توجه کاربران برای اشتراک در لیست ایمیلتان استفاده کنید.
گزینه اشتراک: اگر در کسب و کارتان فروش آنلاین دارید، می‌توانید در قسمت ثبت نام سایتتان، گزینه اشتراک را قرار دهید. این کار باعث می‌شود هنگامی که مشتری بالقوه در حال وارد کردن اطلاعات مورد نیاز شما به منظور خرید آنلاین است، یک Check Box نزدیک محل وارد کردن آدرس ایمیل به وی نشان دهید تا در صورت تمایل به دریافت ایمیل از جانب شما، این گزینه را انتخاب کند.
پاپ آپ (Pop-up): بازدید کننده‌ای که برای بار اول روی لینک سایت شما کلیک کرده و وارد صفحه اصلی شده است، قاعدتاً دقایقی را صرف ارزیابی صفحه و آشنایی با کلیت وب سایت شما خواهد کرد. یکی از بهترین شیوه‌ها برای نشان دادن فرم Opt-In به بازدیدکننده، به صورت یک بنر یا پاپ آپ، چند لحظه پس از ورود کاربر به سایت است.
سایدبار: یکی دیگر از محبوب‌ترین مکان‌ها برای قرار دادن فرم Opt-In در وب سایت، سایدبار یا حاشیه کناری سایت است. به این نکته توجه داشته باشید که در سایت‌های فارسی زبان، سایدبار عموماً در حاشیه سمت چپ صفحه طراحی می‌شود.
تماس با ما: تقریبا تمام وب سایت‌ها بخشی به نام “تماس با ما” دارند. فردی که وارد بخش تماس با ما وب سایت شما شده است و در حال وارد کردن اطلاعات خود در فرم تماس شما می‌باشد، به طور قطع توجه خاصی به کالا یا خدمت شما داشته است. پس بهتر است از این فرصت استفاده کنید و یک Check Box در این فرم بگنجانید و آن صفحه را تبدیل به فرم Opt-In کنید.

نکته: اگر می‌خواهید بیشترین تعداد بازدید کننده را به مشترک لیست ایمیل خود تبدیل کنید  حتماً از پاپ ‌آپ در زمان خروج (Exit-intent Pop-up) استفاده کنید. زیرا هنگامی که بازدیدکننده موس خود را به سمت گزینۀ بستن سایت هدایت می‌کند، این پاپ آپ ظاهر خواهد شد. مزیت این روش این است که بر خلاف دیگر پاپ آپ‌ها، به هیچ وجه در مسیر بازدیدکننده روی سایت وقفه ایجاد نمی‌کند و در بهترین زمان، یعنی لحظه خروج، خود را به وی نشان می‌دهد. در این زمان، بازدیدکننده احتمالاً محتوای سایت‌تان را بررسی کرده و آن را برای خود مفید یافته است، پس احتمالش زیاد است که مشترک لیست ایمیل شما شود.

انواع کمپین‌ ایمیل مارکتینگ

تعداد بسیار زیادی کمپین ایمیل مارکتینگ وجود دارد که بر اساس هدف ایمیل مارکتینگ خود می‌توانید برای افراد عضو شده در سایتتان بفرستید. در ادامه مهمترینِ این کمپین‌ها را به شما معرفی می‌کنم و می‌گویم که آنها چگونه در دستیابی به هدف ایمیل مارکتینگ خود به شما کمک خواهند کرد. روش‌های زیر پرکاربردترین کمپین‌ها در دنیای بازاریابی ایمیلی هستند اما کمپین ایمیل مارکتینگ مناسبِ برند شما، بیشتر به نوع برند و خلاقیت تیم مارکتینگ‌تان بستگی دارد و لزومی ندارد که حتما از این کمپین‌ها استفاده کنید.

ایمیل خوشامد گویی

مهمترین اقدامی که در مقابل یک عضو تازه لیست ایمیل خود می‌توانید انجام دهید، ارسال یک پیغام خوشامدگویی است. در تمام امور، برخورد اول مهم‌ترین و تأثیرگذارترین برخورد است و بسیاری از شرکت‌ها، این برخورد اول در ایمیل مارکتینگ را انجام نمی‌دهند. ایمیل خوشامدگویی بالاترین نرخ بازگشایی را در دنیا دارد اما به شرطی که بلافاصله پس از اشتراک فرد ارسال شود. اگر روزها و هفته‌ها پس از مشترک شدن افراد برای آن‌ها پیام خوشامد گویی ارسال کنید، ریسک اسپم شدن را به جان خریده‌اید. چون بیشترِ افراد حتی به خاطر نخواهند آورد که خودشان در فرم Opt-in شما مشترک شده بودند. ایمیل خوشامدگوییِ به موقع و با محتوای درست می‌تواند اعتماد کافی در مخاطب شما ایجاد کرده، اعتباری برای سازمان شما بوجود آورده و باعث موفقیت سایر کمپین‌های ایمیل مارکتینگ شما شود.

 
محتوا ایمیل خوشامد گویی:
محتوایی که در ایمیل خوشامدگویی خود استفاده می‌کنید به چیزی که می‌خواهید ارائه دهید، بستگی دارد اما به طور کلی در ایمیل خوشامدگویی می‌توانید شخصیت برندتان را به تصویر بکشید و به مشترک خود بگویید انتظار دریافت چه ارزش‌هایی از برند شما را داشته باشد. چنانچه عرضه کننده‌ی کالا یا خدمتی هستید، ایمیل خوشامدگویی بهترین مکان برای توضیح دادن نحوه دریافت کالا یا خدمت شما و نشان دادن نقطه شروع به مشترک‌تان است.

خبرنامه

خبرنامه نوعی کمپین ایمیل مارکتینگ است که عموماً به صورت هفتگی، ماهانه یا در بازه‌های زمانی مورد تشخیص بازاریاب ایمیلی ارسال می‌شود. برای ایجاد خبرنامه ابتدا شما باید از مخاطبان خود بخواهید تا در خبرنامۀ ایمیلی شما عضو شوند. سپس با یک برنامه زمانی مشخص مثلا هفتگی یا ماهانه برای آنها ایمیل ارسال کنید؛ از اخبار مرتبط با محصول یا خدمات‌تان گرفته تا پست‌های وبلاگ‌تان را می‌توانید به عنوان خبرنامه ارسال کنید. اگر خبرنامه را درست انجام بدهید، نه تنها مثل دیگر کمپین‌های ایمیل مارکتینگ برای مخاطب شما خسته کننده نخواهد بود، بلکه با نگه داشتن آن‌ها در جریان محصول یا خدمات خود، اطلاع رسانی و حتی سرگرمی، به آن‌ها خدمت واقعی ارائه خواهید کرد. مهم‌تر از همه اینکه نام برند شما به طور مرتب برای مشترکین لیست ایمیل‌تان تکرار خواهد شد و حتی باعث بازگشت آن‌ها به وب سایت شما می‌شود.
فاکتورهای خبرنامه خوب:
 1. یک عنوان خوب که بهتر است با یک تصویر جالب همراه باشد.
 2. متن خلاصه‌ی هر موضوعی که می‌خواهید در مورد آن خبری بدهید یا مقدمه‌ی مقاله وبلاگتان.
 3. فراخوان عمل (Call To Action).

با این سه موردِ ساده، جذابیت بصری برای مخاطب ایجاد کرده، حس کنجکاوی او را تحریک نموده و او را به مسیر دلخواهتان هدایت نمایید.

ترویج محصول

می‌توان گفت که ترویج محصول متداول‌ترین نوع کمپین است و معمولاً به همراه نوعی مشوق(مثلا یک کد تخفیف) ارسال می‌شود و به هدف افزایش فروش است. احتمالاً تا حالا این مدل کمپین را زیاد دیده‌اید.

متداول‌ترین اشتباهی که در این نوع ایمیل‌ها انجام می‌شود این است که کمتر از بقیه کمپین‌ها، استراتژیک و برنامه‌ریزی شده‌اند و صاحبان کسب و کار اغلب اعضای لیست ایمیل خود را با این ایمیل‌های تبلیغاتی به رگبار می‌بندند. اما شما برای جلوگیری از اسپم شدن، ایمیل‌های تبلیغاتی را باید به بخش‌های خاصی از لیست ایمیل خود و بر مبنای استراتژی از پیش تعیین شده بفرستید.

دعوتنامه

برای اعضای سایتتان دعوتنامه بفرستی! دعوت به رویدادی مانند جشن سالگرد، کنفرانس، همایش، وبینار و … را به راحتی می‌توانید از طریق ایمیل انجام بدهید. هدف از طراحیِ دعوت به یک رویداد، افزایش آگاهی مخاطبان در مورد رویداد شما و تشویق افراد به شرکت در آن است. برای نتیجه‌گیری بیشتر، بهتر است دعوتنامه خودتان را در بازه‌های زمانی مناسب به چهار ایمیل زیر تقسیم کنید:

 1. ایمیل دعوت حدود یک ماه قبل از رویداد
 2. ایمیل پیگیری دعوت حدود دو هفته قبل از رویداد
 3. ایمیل یادآوری چند روز قبل از رویداد
 4. ایمیل تشکر بعد از رویداد برای کسانی که شرکت کرده‌اند و ایمیل چکیده رویداد برای کسانی که شرکت نکرده‌اند

معمولاً رویدادها برای برگزارکننده هزینه دارند. به همین دلیل مشکل‌ترین کاری که در این نوع کمپین پیش روی شما قرار دارد متقاعد کردن افراد به پرداخت آن هزینه و شرکت در رویداد است. ساده‌ترین راه این است که صادقانه به مشترک خود بگویید این رویداد چه مزیتی برای او به دنبال خواهد داشت. در کنار بیان این مزیت، از جذابیت‌های بصری هم استفاده کنید.

کمپین آموزشی

این نوع کمپین‌ها همانطور که از اسمشان مشخص است، محتوای آموزشی دارند اما این محتوا باید مشکلی از مخاطبین ایمیل شما حل کند وگرنه هیچ ارزشی برای او نخواهد داشت. پس تلاش کنید محتواهای آموزشی مفید برای مخاطب خودتان تولید کنید و همچنین در نوع محتوای تولیدی نیز دست و دلباز باشید. می‌توانید هر چند وقت یکبار مشترکین لیست ایمیل خود را با یک انیمیشن جذاب یا یک وبینار رایگان تحت تأثیر قرار دهید.

ارتباط بعد از خرید

در این روش ایمیلی بعد از خرید مشتری با محتوای تشکر یا معرفی خدمات پس از فروش یا هرگونه محتوای دیگر برای او ارسال کنید. این نوع کمپین‌ها اگر به صورت استراتژیک روی نوع محصول یا خدمت خریداری شده برنامه ریزی شوند و در زمان درستی پس از خرید ارسال شوند، باعث اعتمادِ بیشتر مشتری به برند خواهند شد. حتی تأثیر روانی چشمگیری روی مشتری گذاشته و از افسردگی پس از خرید او هم جلوگیری می‌کند و به مشتری حس ارزشمند بودن را القا می‌کند.

مزایای ایمیل مارکتینگ

بازگشت سرمایه (ROI): به زبان ساده ROI یعنی چه مقدار پول به ازای هر ریالی که یک شرکت خرج می‌کند به جیب آن شرکت باز می‌گردد. بازگشت سرمایه‌ی ایمیل مارکتینگ را می‌توان به طور دقیق محاسبه کرد و ثابت شده است. اگر بازاریابی ایمیلی به درستی انجام شود، این بازگشت سرمایه بسیار بالا خواهد بود. در سال‌های اخیر Email Marketing به عنوان مؤثرترین تاکتیک بازاریابی آنلاین شناخته شده است.

 

ارزان و سریع: ایمیل مارکتینگ به طور قابل توجهی نسبت به روش‌های دیگر بازاریابی ارزان‌تر و سریع‌تر است. در ساده‌ترین حالتِ ایمیل مارکتینگ، به یک لیست و یک آدرس ایمیل نیاز است.

 

دسترسی آسان: مردم در سراسر جهان از راه‌های مختلفی مانند کامپیوتر، موبایل، تبلت و غیره به ایمیل خود دسترسی دارند و با توجه به گستردگی و آسان بودن استفاده از ایمیل‌ها، این راهکار می‌تواند مارکتینگ را برای شما تسهیل کند.

 

انعطاف پذیری: همانطور که قبلا هم گفتم، ایمیل مارکتینگ هیچ محدودیتی ندارد. هر نوع محتوایی را می‌توان از طریق ایمیل ارسال کرد: متن، عکس، ویدئو، فایل و لینک. شما هر نوع زنگ، سوت و علامت خطری که بخواهید را می‌توانید ضمیمه ایمیل کرده و کمپین Email Marketing خود را اجرا کنید.

 

رفتار مصرف کننده: با پیشرفت تکنولوژی، فراهم کنندگان سرویس‌های ایمیل (ESPs) به راحتی می‌توانند اطلاعاتی در مورد رفتار گیرنده‎ی ایمیل به فرستنده بدهند. در نتیجه، سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در حجم بالا Email Marketing انجام می‌دهند می‌توانند با خرید این سرویس‌ها از رفتار حجم کثیری از مصرف‌کنندگان نسبت به بازاریابی ایمیلی خود مطلع شده و از آن بهره گیرند.

 

هدف‌گیری مستقیم: بازاریابان ایمیلی این امکان را دارند که پیغام هدف‌گیری شده و حتی پیام‌های شخصی‌سازی شده برای افراد مختلف بفرستند. به عنوان مثال اگر فردی از یک برند موبایل در گذشته خرید کرده باشد، بازاریاب با توجه به اینکه از علاقه آن فرد به آن برند موبایل مطلع است، می‌تواند یک ایمیل حاوی بن خرید برای او بفرستد. این در حالی است که بیشتر کانال‌های بازاریابی، به صورت مکرر محتوای تبلیغاتی خود را به جامعه‌ای ارائه می‌کنند که درصد بالایی از آنها، هیچ علاقه‌ای به محصول پیشنهادی ندارند.

 

بستر آزمایش محتوا: از ایمیل مارکتینگ می‌توان به عنوان یک روش مقرون‌به‌صرفه برای تست محتواهای مختلف استفاده کرد و از داده‌ی تست شده از طریق ایمیل مارکتینگ در کانال‌های دیگر بازاریابی بهره برد.

 

ضرورت: این که برای ثبت نام و وارد شدن به هر شبکه اجتماعی به یک آدرس ایمیل نیاز است این حقیقت را در ذهن شما نمایان نمی‌سازد که حتی در همین لحظه هم به ازای هر فرد حداقل یک آدرس ایمیل وجود دارد! مردم حتی در شلوغ‌ترین روزها که وقت سر زدن به شبکه‌های اجتماعی خود را هم ندارند ایمیل خود را چک می‌کنند، پس می‌توان گفت ایمیل مارکتینگ از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی هم می‌تواند مؤثرتر باشد، البته به شرط استفاده صحیح!

 

ارتباط موضوعی: قابلیت Opt-In کردن ایمیل به بازاریابان ایمیلی این امکان را داده است که پیغام مرتبط و شخصی‌سازی شده به کاربران علاقمند به یک موضوع بفرستند.

معایب ایمیل مارکتینگ

دسترسی به اینترنت: در این روش چون حتما باید به اینترنت دسترسی داشته باشیم در صورت کندی و یا قطعی اینترنت دسترسی قطع می‌شود.

 

امکان اسپم شدن: ارسال بیش‌ از حد ایمیل‌های تبلیغاتی و ایمیل‌‌هایی با محتوای غیر مرتبط با مشترکین، آزردگی مخاطبان را در پی دارد و ممکن است آن‌ها ایمیل‌های شما را به‌عنوان اسپم قرار دهند. این موضوع موجب تخریب وجهه و اعتبار کسب‌ و کار خواهد شد.

 

ایمیل‌های دریافت نشده: ایمیل‌هایی که از نظر طراحی ضعیف هستند و یا از عبارات spammy در عنوان و تیترهای ایمیل استفاده می‌کنند، توسط نرم‌افزارهای مربوطه فیلتر شده و به مخاطبان تحویل داده نمی‌شوند. همچنین، به دلیل اینکه مردم ممکن است به دلایل مختلف آدرس ایمیل خود را عوض کنند، در صورت عدم آپدیت مداوم فهرست ایمیل‌ها نرخ ایمیل‌های دریافت نشده (undelivered) افزایش خواهد یافت؛ بنابراین، برای داشتن یک کمپین ایمیلی موفق، به طراحی و فهرست ایمیل‌ها توجه ویژه‌ای کنید.

 

مشکلات مربوط به طراحی ایمیل: عدم نمایش صحیح ایمیل‌ها بر روی دستگاه‌های مختلف مانند موبایل یا تبلت می‌تواند موجب اذیت شدن کاربران شود که این آزردگی ممکن است به حذف ایمیل یا لغو اشتراک مخاطبین منجر شود.

 

از دیگر معایب این روش می‌توان اعتماد نکردن برخی از کاربران به ایمیل تبلیغاتی و ملاحطات امنیتی و محرمانگی اطلاعات کاربران را نام برد.