اینفلوئنسر مارکتینگ

Influencer Marketing

تبلیغات در سراسر دنیا به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. در طول تاریخ، همواره کمپانی‌های موفق از قدرت نفوذ سلبریتی‌ها برای تاثیرگذاری بیشتر بر فروش خود استفاده می‌کردند. سلبریتی‌ها به دلیل شهرت و محبوبیت بالایی که بین افراد جامعه دارند، گزینه بسیار مناسبی برای استفاده‌های تبلیغاتی در مجله، بیلبورد و… محسوب می‌شوند. تبلیغات در تلگرام و اینستاگرام مثال‌هایی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ هستند. هر برند بسته به شرایط و بودجه بندی خود تبلیغات مختص به خودشان را برنامه‌ریزی می‌کنند. اینفلوئنسر مارکتینگ که یکی از زیرشاخه‌های دیجیتال مارکتینگ است به معنای بازاریابی از طریق چهره‌های معروف و تاثیرگذار و به عنوان یکی از محبوب ترین روش‌های بازاریابی در سال ۲۰۱۷ شناخته شده است.

 

تعریف influencer: فعل Influence به معنای تأثیرگذاری و (Influencer) صفت آن فعل است. واژه influencer در لغت به معنی «تاثیرگذار» است. اما این واژه در دنیای شبکه‌های اجتماعی به کسانی گفته می‌شود که در یک یا چند شبکه اجتماعی شناخته شده و معروف باشند که به آنها سلبریتی‌های شبکه‌های اجتماعی می‌گویند.

اینفلوئنسرها بر رفتار مخاطبان خود تأثیر می‌گذارد و راه نفوذ آنها از طریق شبکه‌های اجتماعی است. تأثیرگذاری این افراد متفاوت است و هیچ کدام شبیه یگدیگر عمل نمی‌کنند. در خارج از دنیای مجازی یک تأثیرگذار بایستی خصوصیات متفاوتی داشته باشد امّا در دیجیتال مارکتینگ افراد فعالی هستند که در یک یا چند زمینه خاص تعداد زیادی دنبال کننده دارند.

 

شروع کار اینفلوئنسرها

اولین تاثیرگذاران در دنیای اینترنت حدود ده سال پیش و بر بستر سرویس یوتیوب شروع به کار کردند. در اواسط دهه اول ۲۰۰۰ میلادی، درست زمانی که سرویس اشتراک‌گذاری ویدئو یوتیوب توسط گوگل خریداری شده بود، کسانی شروع به فعالیت جدی در یوتیوب کردند و توانستند توجه زیادی را به خود جلب کنند. به شکلی که افراد زیادی ویدئوهای آنها را می‌دیدند، به اشتراک می‌گذاشتند و منتظر انتشار ویدئوی بعدی آنها بودند. شوخی‌های غیرمعمول، آموزش، مستندنگاری و اسکرین کست از مراحل مختلف بازی‌های کامپیوتری از جمله موضوعاتی بودند که برای تولید ویدئوی در یوتیوب مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

اگر در جایی با اصطلاح یوتیوبر (You Tuber) مواجه شدید، بدانید که منظور همان افراد تأثیرگذار (اینفلوئنسرهای) یوتیوب هستند.

به مرور زمان و افزایش ضریب نفوذ شبکه‌های اجتماعی سر و کله اینفلوئنسرها در دیگر شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر و بقیه شبکه‌های اجتماعی هم پیدا شد. در حال حاضر هر شبکه اجتماعی اینفولوئنسرهایی را در درون اکوسیستم خود پرورش داده است.

 

روش سنتی یا اینفلوئنسر مارکتینگ

وقتی شما قصد برندینگ و شروع کمپین تبلیغاتی را داشته باشید گزینه‌های تبلیغاتی زیادی برای شما وجود خواهد داشت. از تبلیغات تلویزیونی تا بیلبوردهای سطح شهر، همه روش‌هایی هستند که به دیده شدن برند شما کمک خواهند کرد. اما مهم این است که بدانید کدام روش، در چه شرایطی برای برند شما نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت!

تبلیغات سنتی مثل تلویزیون و بیلبورد هزینه‌های بسیار زیادی دارند. دلیل این موضوع هم این است که کمی قبل‌تر به جز این رسانه‌ها، گزینه دیگری برای کسب‌وکارها وجود نداشت. اما هزینه اجاره ماهیانه بیلبورد در یکی از اتوبان‌های شهر تهران، چیزی بین ۲۷۰ تا ۴۰۰ ملیون تومان است! این رقم برابر با سرمایه گذاری اولیه یک شتابدهنده برای راه اندازی ۱۱ تا ۱۶ استارآپ برابری می‌کند! پرداخت هزینه چنین تبلیغاتی برای بسیاری از کسب‌وکارها مقدور نیست و تعداد کمی از کسب و کارها می‌توانند این هزینه را برای این کار پرداخت کنند.

 

 

 

معیار اینفلوئنسر بودن یک شخص یا یک حساب کاربری

با توجه به اینکه بازار اینفلوئنسر مارکتینگ داغ است خیلی اشخاص انگیزه دارند که خود را به جمع اینفلوئنسرها ملحق کنند و بتوانند از این راه کسب درآمد کنند. در ایران این فضای ملتهب در شبکه اجتماعی اینستاگرام بیشتر از بقیه شبکه‌های اجتماعی دیگر است. سودای بهره برداری از بازار اینفلوئنسر مارکتینگ باعث شده افراد زیادی سعی کنند تعداد فالوئرهای خود را بالا ببرند؛ آن هم به هر قیمتی! مثل خرید فالوئرهای غیرواقعی، ایجاد جنجال های زودگذر و تولید محتواهای سطح پایین اما پر مخاطب!

این ترفندها اگر چه در مواردی باعث افزایش تعداد فالوئر می‌شوند اما به هیچ عنوان به معنی افزایش تاثیرگذاری این حساب های کاربری روی افراد دنبال‌ کننده آنها نیست. به همین دلیل کارشناسان دیجیتال مارکتینگ، معیار دقیق‌تری را برای اندازه گیری میزان تاثیرگذاری یک اینفلوئنسر به کار می‌برند.

معیار دقیق‌تر برای اندازه گیری میزان تاثیرگذاری یک اینفلوئنسر، میانگین نرخ درگیرکنندگی یا Engagement Rate دوازده پست آخر آن اینفلوئنسر است. برای محاسبه نرخ درگیر کنندگی هر پست اینستاگرام مجموع تبادلات کاربران با پست را بر تعداد کل فالوئرهای پیج تقسیم کرده و حاصل را در عدد ۱۰۰ ضرب می‌کنند.

مجموع تبادلات شامل حاصل جمع کل تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها و کسانی است که پست را ذخیره کرده‌اند است. برای فهم دقیق این موضوع بهتر است فرمول محاسبه Engagement Rate را به صورت ریاضی در زیر ببینید:

Engagement Rate= like+ comment + save / Follower * 100*

 

 

مراحل اجرای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

اجرای منظم این مراحل به شما کمک می‌کند تا به شیوه‌ای صحیح از اینفلوئنسر مارکتینگ بهره بگیرید و از ارتکاب اشتباهات رایج در امان بمانید:

 

۱٫ تعیین اهداف و شاخص عملکرد کلیدی خود

تمام تحقیقات شما و تمام برنامه‌ریزی‌های‌تان باید حول اهداف و شاخص عملکرد کلیدیتان شکل بگیرد. شاخص عملکرد کلیدی در واقع نتایج مورد انتظار شما از اجرای یک کمپین است. در ابتدای شروع فعالیت خود باید همه آنچه را که می‌خواهید در پایان به آن برسید، مشخص کنید.

 

 

۲٫ ترسیم شخصیت اینفلوئنسرها

یکی از اشتباهات بزرگی که کسب وکارها در اینفلوئنسر مارکتینگ خود انجام می‌دهند، این است که صاحبان کسب و کار مستقیما بعد از تعیین اهداف به سراغ اینفلوئنسرها می‌روند. ابتدا باید قبل از اینکه به سراغ آنها بروید لیستی از اینفلوئنسرها ایجاد کنید. شما باید اینفلوئنسرهای مدنظر خود را از لحاظ شخصیت و کاربردی بودن آنها برای موضوع خودتان بررسی کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا سراغ مناسب‌ترین افراد بروید.

هنگام طراحی لیست اینفلوئنسرها این سوالات را مطرح کنید:

 

 

۳٫ جستجو و یافتن اینفلوئنسرهای مناسب

بر اساس اینفلوئنسر موردنظر شما روش‌های جستجو نیز متفاوت خواهد بود. در ادامه چند راه ساده برای یافتن اینفلوئنسرها را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 

 

۴٫ بهبود ارتباطات خود را با اینفلوئنسرها

به یاد داشته باشید که ده‌ها برند مثل برند شما در تلاش برای جلب توجه اینفلوئنسرها هستند. براساس تحقیقات انجام شده بسیاری از اینفلوئنسرها با برندهایی همکاری می‌کنند که فرصت‌های ارزشمندی برای مخاطبان و دنبال‌کنندگان آن‌ها فراهم آورند. به عبارت ساده‌تر، برای اینفلوئنسرها هیچ چیزی به اندازه‌ی منفعت مخاطبان‌شان ارزشمند نیست.

از همین رو، در همکاری با برندها بسیار بااحتیاط رفتار می‌کنند. برقراری ارتباط قبل از درخواست یکی از بهترین استراتژی‌ها برای جلب توجه اینفلوئنسر مورد نظرتان است. برای این‌کار می‌توانید فعالیت اینفلوئنسر موردنظر را در شبکه‌های اجتماعی مختلف بررسی کنید، علایق و رفتارهای او را مورد بررسی قرار دهید و یک ایده‌ی خوب برای شروع ارتباط با اینفلوئنسر پیدا کنید. به عبارت دیگر، پول شاید انگیزه‌ی لازم برای اینفلوئنسر باشد، اما مطمئنا کافی نیست.

 

چه چیزی از اینفلوئنسرها می‌خواهید؟

هنگامی که درخواست شما توسط اینفلوئنسر قبول شد، باید نسبت به درخواست خود کاملا شفاف باشید. چند موردی که حتما باید با اینفلوئنسر در میان بگذارید:

نکته‌ی مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید اینست که با احترام کامل با اینفلوئنسر برخورد کنید. فقط به خاطر این‌که شما برای این‌کار پول صرف می‎‌کنید، دلیل نمی‌شود که با اینفلوئنسر مثل کارمندان‌تان برخورد کنید. شما به نفوذ و تخصص آن‌ها نیاز دارید و هیچ‌کسی نمی‌تواند به اندازه‌ی آن‌ها به رشد کسب وکار شما کمک کند.

 

 

۵٫ اندازه‌گیری موفقیت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

یکی از مشکلات اساسی که اینفلوئنسر مارکتینگ دارد، این است که نمی‌توان میزان تاثیرگذاری یک کمپین را به طور دقیق پیش‌بینی و انداز‌ه‌گیری کرد. با این‌حال، کمپین‌های قبلی که اینفلوئنسر مورد نظر شما اجرا کرده است، می‌تواند به شما ذهنیت‌هایی را ارائه کنند.

چند پارامتر ساده برای اندازه‌گیری میزان اثرگذاری کمپین وجود دارد که در ادامه نوشته شده است:

اندازه‌گیری میزان تاثیرگذاری یک کمپین و تجزیه تحلیل اشتباهاتی که در حین اجرای کمپین رخ داد، می‌تواند در کمپین‌های بعدی راهنمای مناسبی برای شما باشد.

 

 

 

روش‌های پرداخت به اینفلوئنسر مارکتینگ‌ها

موارد زیر برخی از رایج‌ترین روش‌های پرداخت به اینفلوئنسر مارکتینگ‌ها هستند:

 

 

سخن آخر

در مقابل روش‌های سنتی تبلیغات، دنیای دیجیتال مارکتینگ با انبوهی از پیشنهادهای مقرون به صرفه و تاثیرگذار وجود دارد. تبلیغات در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌تواند با صرف هزینه معقولی به کسب و کار شما رونق بدهد و باعث شناخته شدن برند شما نزد مشتریان بالقوه شود. من به شما پیشنهاد می‌کنم از این روش دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید.

 

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید