منو
  • 340 70 440 021
منو
منو
منو

ارزهای دیجیتال را از اینجا شروع کنید.

ارز دیجیتال چیست؟

نوعی ارز که فقط به صورت دیجیتالی یا الکترونیکی است و در فرم فیزیکی موجود نیست را ارز دیجیتالی میگویند. این نوع ارز بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. یعنی هر واحد از این پول کد دیجیتالی خود را دارد، که به کمک الگوریتم های رمزنگاری قابل اعتماد محافظت می شود. از ویژگی های شاخص این ارز شفافیت و سرعت، غیر متمرکز بودن و استفاده از بلاک چین است. در ضمن تبادلات مالی و انجام تراکنش‌های مختلف با ارزهای دیجیتالی بسیار کم‌ هزینه‌تر از استفاده از روش‌های سنتی گذشته است. در حال حاضر محبوبیت ارز دیجیتال در حال افزایش در مقابل پول کاغذی است.

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال

[ccpw id="86733"]
[ccpw id="86746"]

بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده شبکه های غیر متمرکز مبتنی بر فناوری blockchain هستند. blockchain یک اختراع غیرقابل انکار است و اصلی ترین فناوری زیرساختی ارزهای دیجیتالی است. امکانی که بلاک چین به خریداران و فروشندگان (ارسال‌کنندگان و دریافت‌کنندگان پول مجازی) می‌دهد این است که به صورت مستقیم با یکدیگر در ارتباط باشند و نیاز به یک شخص ثالث به عنوان واسطه از بین برود. به این شکل از تراکنش «همتا به همتا» میگویند.

اولین ویژگی ارز دیجیتالی

بلاکچین (قابلیت اطمینان عملیات)

از بلاک چین به منظور ایجاد امنیت در تبادلات و حتی خرید و فروش ارز دیجیتال استفاده میشود. مرکز داده‌ای بلاک چین عملا غیرمتمرکز بوده و در سراسر جهان پخش است. به محل نگهداری بلاک چین “دفتر کل توزیع شده” می گویند. این دفتر برای همه اعضای شبکه در دسترس می باشد. همه اعضا می توانند جزئیات دفتر کل را ببینند. حتی حساب ها و کتاب‌ها برای همه به‌ صورت شفاف وجود دارد. همچنین در فناوری Blockchain فقط برخی از داده ها (شماره کیف پول و مقدار انتقال) به شخص ثالث داده میشود. در نتیجه به کلاهبرداران اجازه نمی دهد هیچ تغییری در معامله ایجاد کنند. همچنین نیازی به تهیه اطلاعات شخصی شما مانند یک بانک معمولی نیست.

ساختار بلاک چین

۱. اطلاعات مربوط به تراکنش ها

تاریخ، زمان، مبلغ و...

۲. ناشناس بودن اطلاعات شرکت کنندگان در معاملات

استفاده از امضای دیجیتال به جای نام واقعی افراد، این کار باعث میشود بدون هیچ گونه اطلاعات شناسایی معاملات انجام شود.

۴. اطلاعات متمایز در هر بلوک

مانند تفاوت اثر انگشت و قرنیه چشم، هر بلوک یک کد منحصر به فرد هش "hash" دارد. این تفاوت امکان تشخیص هر بلوک را میدهد. به همین دلیل دو معامله با جزئیات یکسان به راحتی قابل تشخیص هستند.

دومین ویژگی مهم ارز دیجیتالی

ارز دیجیتال غیر متمرکز است!

سومین ویژگی ارز دیجیتالی

ارز دیجیتال شفافیت دارد!

از دیگر ویژگی های ارز دیجیتالی:

عدم پیوست وجوه به هر حساب

این کار به منظور جلوگیری از نابودی یا مسدود شدن ارزهاست. همچنین تعداد واحدها از قبل توسط توسعه دهندگان تعیین و اعلام می شود که این امر استهلاک آنها را از بین می برد و در طولانی مدت نوید رشد را می دهد و از تورم و کاهش ارزش آنها می شود.

کد قابل اطمینان

برای اینکه ارزهای دیجیتال کدهای قابل اعتماد و مطمئنی داشته باشند، به سرعت روش های رمزگذاری را بهبود میدهند و با به روزرسانی آنها را ارتقا می بخشند.

حذف واسطه

معاملات بین افراد، بطور مستقیم و بدون حضور شخص ثالث (مانند بانکها) صورت میگیرد. در عوض بر اساس هزینه های میانجیگری انجام می شود.

در چه جایی میتوان از ارز دیجیتالی استفاده کرد؟

اگر ارز دیجیتالی داشته باشید، فقط در فضای مجازی قابل ذخیره و انتقال است. مثلاً می توانید از کیف پول دیجیتال روی رایانه یا تلفن همراه خود استفاده کنید. فقط با اتصال به اینترنت، کاربران می توانند به یک کیف پول دسترسی داشته باشند. 

این نوع ارزها امکان انجام معاملات فوری را فراهم می آورند و برای خرید هر کالا یا خدماتی استفاده می شوند. دارندگان کیف پول و ارز دیجیتالی می توانند در کشورهای مختلف از آنها استفاده کنند. مهمترین مزیت چنین ارزهایی این است که معاملات آنها همیشه شفاف و مطمئن است و این باعث می شود تا اعتماد به نفس بیشتری برای صاحبان آنها به وجود آید.

اینترنت

تنوع ارزهای دیجیتالی

تنوع ارزهای دیجیتالی زیاد است. بیشتر آنها کارکرد و ویژگی‌های مشابهی دارند. معروف‌ترین ارز “بیت کوین” نام دارد. البته گزینه‌های مشهور دیگری هم در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد؛ ریپل (Ripple)، اتریوم (Ethereum)، لایت کوین (Litecoin)، بیت کوین کش (Bitcoin cash) و مونِرو (Monero) انواع دیگرند. تنوع این مدل ارزها بسیار بیشتر از اینهاست ولی این ارزهای دیجیتالی نام برده شده، مشهورتر از گزینه‌های دیگر بازار هستند و به نوعی رهبران بازار ارزهای دیجیتالی به شمار می‌روند. در ادامه میتوانید با انواع ارزهای دیجیتالی بیشتر آشنا شوید.

روش های خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران به چندین روش ممکن است:

۱. از صرافی
۲. بصورت کاربر به کاربر

۱. خرید و فروش از صرافی

بعضی از صرافی ها با راه اندازی سامانه برای خود اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتالی می کنند. به عبارت دیگر شما ریال به حساب صرافی واریز می کنید و در عوض صرافی معادل ارز دیجیتالی که میخواهید را به کیف پول الکترونیکی شما ارسال می‌کند و یا برعکس.

پیدا کردن یک صرافی آنلاین که بتوانید از آن ارز دیجیتال خریداری کنید، کار سختی نیست. فقط کافی است عبارت خرید ارز مورد نظر خود را جستجو کنید. مثلا جستجوی عبارت “خرید بیت کوین”. لازم به ذکر است قبل از اقدام به خرید و فروش ارز مورد نظر، حتما از اعتبار صرافی و قیمت‌ ارز مورد نظر اطمینان حاصل فرمایید؛ زیرا معمولا هر صرافی نرخ مخصوص به خود را دارد. معمولا هم قیمت فروش ارز به صرافی نسبت به خرید ارز از صرافی کمتر است.

۲. خرید و فروش بصورت کاربر به کاربر

این روش نسبت به روش خرید و فروش از صرافی، خطرات بسیار زیادی دارد و باید حتما احتیاط بیشتری در انجام فرایند خرید و فروش این نوع ارز داشته باشید. در صورتی که جهت خرید ریال خود را به شخصی که نمی‌شناسید بدهید و او به شما بیت کوینی ارسال نکند، پیگیری قانونی آن امکان‌پذیر است اما بسیار مشکل خواهد بود و ممکن است هرگز نتوانید به پول‌ خود برسید. برای فروش هم همین قاعده برقرار است.
اگر هم قصد دارید از یک فرد حقیقی ارزی بخرید، توصیه می‌کنیم که از طریق سایت‌های معاملاتی این کار را انجام دهید و از واریز ریال و یا ارز به حساب کسانی که شناختی از آن‌ها ندارید، جدا خودداری کنید.

معرفی انواع کیف پول های ارزهای دیجیتال