مدیریت بر قیمت گذاری فروشگاه های اینترنتی

مدیریت بر قیمت گذاری فروشگاه های اینترنتی
چکیده این مطلب :
  • ۲۴ آذر ۱۳۹۷
  • بدون دیدگاه
  • 199 بازدید

مدیریت بر قیمت گذاری فروشگاه های اینترنتی یا استراتژی قیمت گذاری موقعیت رقابتی، فروشگاه های اینترنتی و رفتار مشتری را تحت تاثیر قرار می دهد. بازاریابان معمولا تنشی را بین استراتژی های قیمت گذاری …

مدیریت بر قیمت گذاری فروشگاه های اینترنتی یا استراتژی قیمت گذاری موقعیت رقابتی، فروشگاه های اینترنتی و رفتار مشتری را تحت تاثیر قرار می دهد. بازاریابان معمولا تنشی را بین استراتژی های قیمت گذاری و محاسبات کوتاه مدت و بلند مدت سودآوری حس می کنند. به همین دلیل آن ها باید به استراتژی های کلان فروشگاه اینترنتی خود آگاه باشند تا بتوانند این هماهنگی را انجام دهند. بعضی از اهداف قیمت گذاری عبارتند از کاهش ریزش مشتریان، حذف کانال یا مشتریان زیان ده، جذب گروه مشتریان جدید یا تشویق گرایش به سمت تکنولوژی های جدید.

افزایش  حساسیت مشتری به قیمت فروشگاه های اینترنتی

مدیریت بر قیمت گذاری فروشگاه های اینترنتی

مدیریت بر قیمت گذاری فروشگاه های اینترنتی

بسیاری از کارشناسان بازاریابی معتقدند وجود فروشگاه های اینترنتی حساسیت مشتری به قیمت را افزایش داده است. زیرا آن ها با یک کلیک می توانند به بهترین فروشنده متصل شوند. ولی مطالعات نشان داده است فقط قیمت عامل اصلی خرید یک مشتری نیست و عوامل بسیار زیادی در خرید مشتری تاثیر گذار است که یکی از این عوامل را می توان برندینگ فروشگاه اینترنتی نام برد. وب سایت دی جی کالا شاید ارزان ترین محصولات را نداشته باشد ولی مشتریان به دلیل خدمات خود و ارائه پشتیبانی عالی در بعضی از موارد حتی محصولی با قیمت بالاتر از سایر فروشگاه های اینترنتی را خرید کرده اند و از خرید خود راضی هم بوده اند.  قیمت های کتاب در سایت آمازون حدود ۹% بیش از سایر سایت های کتاب فروشی در اینترنت است ولی کماکان سهم بازار این شرکت افزایش می یابد. به طور مشخص خریداران در جستجوهای خود در اینترنت لزوما به دنبال بهترین قیمت نیستند. البته زمانی که در یک سایت قیمت های انواع محصولات با هم مقایسه می شوند این حالت کمی تغییر پیدا می کند.

از سوی دیگر سایت هایی هم وجود دارند که فقط در مورد محصولات گوناگون یک تولید کننده اطلاعات ارائه می کنند. به طور مثال سایت شرکت اوراکل اطلاعات انواع محصولات و خدمات این شرکت نظیر بسته های نرم افزاری، خدمات مشاوره، خدمات اطلاعاتی و امکانات آموزشی را ارائه می نماید. در ارائه تمام این اطلاعات تلاش شده ضمن بیان همه مشخصات محصول، انتظار دریافت قیمت کم و پایین در مشتری ایجاد نشده و حساسیت مشتری به قیمت تقلیل یابد.

اینترنت سبب شده که قیمت گذاری کاملا داینامیک شود و از حالت ایستای قبلی قیمت گذاری توسط نمایندگان فروش خارج گردد. به طور مثال قیمت ها در هتل و خطوط هوایی می تواند با هدف پرکردن ظرفیت خالی هر روز تغییر یابد. مسئولین فروش خطوط هوایی با کمک نرم افزارهای هوشمند حتی می توانند بهینه ترین زمان فروش بلیط در مقایسه با میزان سودآوری هر صندلی و احتمال از دست رفتن فروش در روزهای آتی را تعیین کنند.

مزایده ها روش دیگری برای ایجاد تحرک در قیمت هاست. سایت های اینترنتی از دو طریق این کار را انجام می دهند. اول این که آن ها با ارائه اطلاعات کامل و عمیق، درک پیشنهاددهندگان از خریدی که می خواهند انجام دهند را افزایش می دهند. دوم این که آن ها تعداد پیشنهاددهندگان را افزایش می دهند.امروزه پیشنهاد دهندگان از بین ۲۰۰۰ بازار الکترونیک می توانند انواع گوناگون محصولات را انتخاب کنند.

فروشگاه های اینترنتی تحولات زیادی را در ابزار متداول بازاریابی به وجود آورده است. شرکت ها اکنون می توانند اطلاعات بیش تری را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند، به فروش مستقیم بپردازند و روابط دوطرفه عمیق تری با مشتریان خود برقرار کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

علی کشاورز همراه کسب و کارهای اینترنتی
به این مطلب امتیاز دهید
این محصول را ارزیابی کنید
این مطلب را به اشتراک بگذارید