منو
  • 340 70 440 021
منو
منو
منو

سمپلینگ و پروموشن چیست ؟

سمپلینگ و پروموشن چیست ؟

لطفا اگر این پست برای شما جالب بود این پست را انتشار بدهید.

اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در twitter
اشتراگ گذاری در email

سمپلینگ و پروموشن چیست ؟ ورود روز افزون برندهای مختلف در چرخه رقابت و گسترش بازار رقابتی میان تولیدکنندگان و واردکنندگان ، و نیز با توجه به تغییر ذائقه و سلیقه مصرف کنندگان ، همواره بحث رقابت ، معرفی محصول و اثبات کیفیت و لیاقت برند در میان مصرف کنندگان بحث اصلی و حیاطی میان تولیدکنندگان بوده است .

تعدد روش های تبلیغاتی مانند تبلیغات در رسانه های عمومی ، بیلبورد های شهری و بین شهری ، استفاده از کاتالوگ و بروشور ، پیک های تبلیغاتی و… و نیز مدت بازدهی و اثربخشی و برآورد های مالی هر روش باعث ایجاد شبهه هایی میان انتخاب نوع تبلیغات میان تولیدکنندگان شده است اما برترین روش تبلیغاتی در صنایع غذایی ، روش سمپلینگ و پروموشن محصولات میباشد که نتایج مثبت برندهای بین المللی و داخلی از آزمایش این شیوه تبلیغاتی سندیتی بر موثر بودن آن میباشد .

سمپلینگ چیست ؟

در معنای لغوی سمپلینگ به عنوان مزه کردن را می دهد. اما در دنیای امروز این واژه به معنای بازاریابی و استراتژی تبلیغاتی محسوب می شود.در حال حاضر به عنوان یکی از پرکاربرد ترین روش ها وموثرترین آن ها در زمینه تبلیغات محسوب می شود که از دیرباز تا به حال مورد استفاده قرار می گیرد. اجرای سمپلینگ نیز مانند دیگر خدمات دچار تغییرات شده و شکل تازه ای به خود گرفته است. اما اصل و کاربرد این مقوله مانند گذشته است و دچار تغییرات نشده است. خدمات سمپلینگ چیست در عرضه ی محصولات قدیم و جدید به افراد کمک کرده و با تاثیر عمیقی که بر ذهن مشتریان و مخاطبان می گذارد فروش افراد را تا حد غیر قابل باوری بالا می برد.

شرکت های معتبر از این روش تبلیغاتی بسیار استقبال می کنند. عملکرد این شیوه به نحوی است که افراد می توانند با محصولات جدید ارتباط برقرار کنند و نظریات خود را در رابطه با محصول اعمال کنند. البته از سمپل برای اهداف دیگری نیز استفاده می شود.

یکی از شیوه های تبلیغات بسیار موثر استفاده از سمپل محصولات است. در حال حاضر این شیوه یکی از تاثیرگذار ترین روش های تبلیغ است. فرق نمی کند محصولات شما چه باشد خوراکی یا آرایشی این شیوه را در ابعاد وسیع نیز به کار می برند.

سمپلینگ و پروموشن روشی از تبلیغات جهت معرفی و شناخت دقیق محصولی جدید یا قدیمی از یک برند میباشد که مصرف کننده را به انتخاب سریع و بدون شک آن برند سوق میدهد .

در سمپلینگ یک فرد با ظاهری آراسته و با اشراف کامل به آن محصول ، مشتریان و یا حتی افرادی که از آن منطقه عبور میکنند را دعوت به تست نمونه ای از محصول میکند و در آن هنگام با لحنی زیبا و جذاب محصول را برای مشتری تشریح میکند و او را راغب به خرید محصول نموده و نام و کیفیت آن برند را برای همیشه در دیدگان و حافظه مشتری حک می نماید .

پروموشن چیست ؟

برای آن دسته از محصولات که امکان ارائه نمونه آزمایشی نمیباشد مانند لوازم خانگی ، فرد سمپلر با دردست داشتن کاتالوگ و بروشور از آن محصول ، مشتریان را جهت انتخاب این محصول ترغیب میکند که به این کار پروموشن گفته میشود .

پروموشن چیست ؟ احتمالا واژه پروموشن را شنیده اید و این واژه به گوش شما آشنا است. Promotion یکی از آمیخته های بازاریابی است که در تکنیک ۴P بکار می رود. پروموشن در لغت به معنای ترفیع ,ترویج و ارتقا بوده و دارای مفهوم گسترده ای است.

پروموشن را بهتر بشناسیم

پروموشن یکی دیگر از روش های جدید بازاریابی و تبلیغات است که برای معرفی محصولات و خدمات کسب و کارها می توان از آن استفاده کرد. این روش تبلیغاتی با انواع روش های اجرایی خود میتواند در برندسازی کسب و کارتان به شما کمک کند. تبلیغات BTL یکی از روش های جدید و مقرون به صرفه ی تبلیغات است که از نظر روش های اجرایی به پروموشن شباهت دارد.

پروموشن یکی دیگر از روش های تبلیغات و بازاریابی است که با استفاده از روش ها و استراتژی های گوناگون می تواند به شما در زمینه ی معرفی محصولات، خدمات و کسب و کارتان کمک کند. پروموشن با استراتژی های کوتاه مدت و بلندمدت می تواند برای شما برندسازی کند، در واقع با استفاده از روش های خاص و متنوع پروموشن می توانید برند خود را از برندهای دیگر متمایز کنید و در کسب و کارتان بی رقیب باشید.

۱- از میان تنوع کالاهایی که دارید در انتخاب محصولی که می خواهید سمپل آن را ارائه دهید دقت کنید.

باید قبل از اینکه تصمیم بگیرید پروژه سمپلینگ را شروع کنید انتخاب درستی از محصولی که میخواهید سمپل آن را ارائه دهید داشته باشید،در این انتخاب تمامی ارزش های رقابتی محصولاتتان را بررسی نمایید.

۲-  در اجرا حساس باشید.

گاهی اوقات شاهد این بوده ایم که برخی موارد به ظاهر ساده و جزئی به طور کل برندی را زیر سوال برده است  لطفا حتما حتما توجه داشته باشید که همین جزئیات بسیار ساده پروژه های سمپلینگ و پروموشن در ضمیر نا خود آگاه مصرف کننده تاثیر می گذارد.

به عنوان مثال ما به پروژه های بسیاری از برندهایی که محصولات نوشیدنی مثل چای و آبمیوه داشته اند دقت کرده ایم و شاهد این بوده ایم علاوه بر اینکه محصولات با کیفیتی دارند فقط به علت انتخاب نادرست نوع لیوان یکبار مصرفی که در پروژه ها استفاده کرده اند به برندشان آسیب جدی وارد کرده اند و مصرف کننده پس از استفاده از سمپل محصولاتشان واکنش خوبی نسبت به محصول نداشتند و در عمل به نوعی ضد تبلیغ اتفاق افتاده است

یا در برخی از موارد مشاهده کرده ایم برندهایی بسیار نامی و قدرتمند از کانترها یا لباس فرم های بی کیفیت استفاده کرده اند، شک نکنید تمامی این موارد اگر خوب اجرا شود می تواند به برند شما هویتی قدرتمند دهد و اگر به آنها توجه نشود باعث صدمه و لطمه به هویت برند شما می شود.

۳-  حتما در پروژه هایتان از لباس های فرم برند شده استفاده نمایید

همانطور که قبلا اشاره شد تمامی جزئیات پروژه دست به دست هم می دهند تا هویت سازمانی برند شما را به مخاطبانتان نشان دهند،قدرت مجموعه شما،تعداد کارمندانتان، قدرت مالی و مرغوبیت مواد مصرفی را شاید هیچکدام از مخاطبانتان در لحظه ای که می خواهند محصول شما را خریداری کنند موارد ذکر شده را نمی بینند به خصوص برای برندهای جدید، به همین دلیل پروژه های سمپلینگ و پروموشن از حساسیت بسیار بالایی برخوردارند و نیرویی که پشت کانتر ایستاده است معرف تمامی موارد ذکر شده فوق است و به نوعی کل هویت سازمانی شما را با نوع پوشش،صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن با مصرف کننده نمایان می سازد پس بهترین و زیبا ترین لباس های فرم را متناسب با هویت رنگی برند و رنگ سازمانی برای پروژه های سمپلینگ و پروموشن در نظر بگیرید.

۴- جذب نیروی حرفه ای مهم ترین عامل موفقیت یک پروژه سمپلینگ و پروموشن است.

نیروهای اجرایی باید بر تمامی مهارتهای ارتباطی،فن بیان و زبان بدن مسلط باشند،نوع صحبت کردن نیرو،میزان بلندی صدا و نحوه معرفی محصولات در پروژه های گوناگون متفاوت است، نیروهای اجرایی بسیاری از شرکت ها را با توجه به نوع پروژه انتخاب می نماییم،به عنوان مثال ملاک های جذب نیرو برای یک شرکت آرایشی و بهداشتی که محصولات تخصصی زیبایی و مراقبت از پوست را دارد با پروژه ای که معرفی دستگاه های ورزشی به سالن های بدنسازی را دارد کاملا متفاوت می باشد.

۵- روی تمامی کلماتی که سمپلرها یا پروموترها در مورد محصولات شما استفاده می کنند باید تمرکز کنید و بهترین جمله را انتخاب نمایید.

تجربه به ما ثابت کرده است گاهی وقتها صرفا با تغییر خلاقانه یک جمله کوچک نتایج باورنکردنی و متفاوتی در پروژه های سمپلینگ و پروموشن حاصل می شود، به همین منظور ما تمامی ویژگی های محصولات شما را بررسی می نماییم و جملات خلاقانه و متفکرانه ای برای این ویژگی ها طراحی می کنیم و به تیم اجرایی آموزش می دهیم.

۶- سعی کنید به جای کنترل های شدید روی نیروها از سیاست های انگیزشی استفاده نمایید.

یکی از بزرگترین مشکلات و دغدغه های صاحبان کالا برای سرمایه گذاری روی پروژه های سمپلینگ و پروموشن تجربه های تلخ گذشته آنها و نارضایتی آنها از نحوه اجرای پروژه های سمپلینگ و پروموشن بوده است به جرات می توان گفت در ۶۰ درصد از پروژه ها کارفرمایان از نحوه اجرای کار نیروها راضی نبوده اند و یکی از بزرگترین علت های آن انگیزه نداشتن نیروها بوده است.

اکثر نیروهای سمپل یا پروموت دانشجو هستند و یا به این حرفه به عنوان شغل دوم نگاه می کنند و با توجه به اینکه در شرکتها استخدام رسمی نیستند و به صورت پروژه ای فعالیت می نمایند انگیزه لازم و کافی برای اجرای پروژه ها را ندارند و از طرفی هم برای اکثر شرکتها مقرون به صرفه نیست که نیروی سمپلینگ یا پروموتر به صورت دائمی استخدام نمایند،تجربه به ما نشان داده است که باید فرآیندی را در نظر بگیریم که نیروها به جای اینکه حقوق نفر بر ساعت دریافت نمایند و برایشان کیفیت کار مهم نباشد سیستم های انگیزشی مثل پورسانت های پلکانی و یا تارگت های پلکانی را برای آنها تعیین نماییم، با این روش انگیزه بیشتری حاصل می گردد و کیفیت اجرای پروژه های سمپل یا پروموشن بسیار بالاتر می رود.

۷- دنباله رو نباشید ، خلاق باشید !

همیشه ایده های جدید و خلاقانه که برای اولین بار اجرا می شوند جایگاهی ماندگار در ذهن مصرف کننده ها بدست می آورند سعی کنید همیشه پیشتاز باشید و از مشاورنی حرفه ای، خلاق و نو اندیش برای این امر کمک بگیرید.

از جدیدترین مقالات ما با خبر شوید.

من هم مثل شما از ایمیل های هرزنامه خوشم نمیاد، خیالتون راحت فقط ایمیل های مرتبط برای شما ارسال خواهد شد

مطالب مرتبط

منتظر دیدگاه های مثبتتون هستم :-)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حذف فالوور های فیک و غیرفعال
وبلاگ
کیمیا رسولی

حذف فالوور های فیک و غیرفعال

حذف فالوور های فیک و غیرفعال : این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای رشد کسب‌وکار های تازه و شناساندن

چگونه یک حساب اینستاگرام بسازیم؟
وبلاگ
کیمیا رسولی

چگونه یک حساب اینستاگرام بسازیم؟

چگونه یک حساب اینستاگرام بسازیم؟ برای ساخت اکانت اینستاگرام شما می‌توانید از طریق وبسایت و یا اپلیکیشن این شبکه اجتماعی

اینستاگرام چیست؟
وبلاگ
کیمیا رسولی

اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام چیست؟ اینستاگرام (Instagram) شبکه‌ای اجتماعی بر پایۀ ارسال عکس و ویدئوست؛ یعنی برای پست‌کردن مطلب در اینستاگرام، حتماً باید

تبلیغات کلیکی گوگل چیست؟
وبلاگ
کیمیا رسولی

تبلیغات کلیکی گوگل چیست؟

تبلیغات کلیکی گوگل چیست؟ تبلیغات کلیکی گوگل یا گوگل ادز یک سیستم تبلیغاتی موفق برای افزایش بازدید وب سایت و