خلاصه کتاب پدر ثروتمند ، پدر فقیر

خلاصه کتاب پدر ثروتمند ، پدر فقیر
این دو پدر هر دو در کارشان موفق بودند ، هر دو سخت کار می کردند و درآمد خوبی داشتند . اما یک از آن دو پدر در تمام عمر خود دغدغه مالی داشت ولی دیگری یکی از ثروتمندترین مردان هاوایی شد...

لطفا اگر این پست برای شما جالب بود این پست را انتشار بدهید.

اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در twitter
اشتراگ گذاری در email

« این دو پدر هر دو در کارشان موفق بودند ، هر دو سخت کار می کردند و درآمد خوبی داشتند . اما یک از آن دو پدر در تمام عمر خود دغدغه مالی داشت ولی دیگری یکی از ثروتمندترین مردان هاوایی شد ، یکی از آنها بعد از فوتش ده ها میلیون دلار برای خانواده اش صورت حساب ها و اقساط پرداخت نشده به جا گذاشته بود »

چکیده : یاد بگیرید که پول چطور می تواند برایتان کار کند و کار کردن برای پول را فراموش کنید

رابت کیوساکی

پدر ثروتمند ، پدر فقیر : درسی که ثروتمندمردان درباره پول به فرزندان شان می دهند …. ولی مردم فقیر و طبقه متوسط قادر به انجام آن نیستند! این کتاب در عصر شکوفایی شرکت های اینترنتی در اواخر دهه ۱۹۹۰ جزء کتاب های پرفروش شد. خیلی از ایده ها و فعالیت ها به دنبال از میان رفتن این جوش و خروش بازار ندارد و فقط به باورهای شخصی در مورد پول مربوط می شود هنوز خواننده دارد .

عنوان کتاب از روی دو پدر کیوساکی گرفته شده است : پدر واقعی او که در تمام طول عمرش به عنوان یک معلم در هاوایی سخت کار می کرد و پدر دوستش که اداره یک فعالیت اقتصادی را برعهده داشت و مستقل کار می کرد. کیوساکی جوان در سن نه سالگی تصمیم گرفت نصیحت پدرثروتمندش را دنبال کند . کتاب « پدر ثروتمند، پدرفقیر» مجموعه ای از این درس هاست .

سگ دو زدن

بسیاری از والدین مستقیم یا غیرمستقیم می خواهند ما درس بخوانیم تا بتوانیم وارد دانشگاه شویم و سپس شغلی پیدا کنیم که امنیت داشته باشد. از نظر آنها راه موفقیت مالی این چنین به نظر می رسد و هر راه دیگری پر از ریسک و نامعقول است .

با پذیرفتن این تفکر رایج ، طرز فکری که بر پایه ترس استوار است ، عاقبت اکثر ما به « کار کردن برای دیگران » ختم می شود . در محیط کار معمولی جو افسردگی حاکم است . در چنین محیط هایی مردم همیشه در مورد حقوقی که می گیرند یا در مورد برخورد رئیس شان شکایت دارند ولی گزینه دیگری که وجود دارد یعنی تغییر شغل برایشان بدتر است . اگر آنها کارشان را تغییر بدهند دوباره مجبور خواهند بود برای پیدا کردن یک شغل جدید در نوبت ایستاده ودوباره صبر کنند تا به آرامی از یک میزان دستمزد به یک میزان دیگر برسند .

کیوساکی می گوید به یمن همین ترس ، مابقی عمرتان احتمالا مجبور  خواهید بود به یک میزان دستمزد و یک کارفرما وابسته باشید . به دنبال رهن چیزی یا مقروض شدن و یا صاحب فرزند شدن هم میزان این وابستگی فقط افزایش پیدا می کند . در نتیجه وحشت تجربه چیزی که دارید ریسک کنید ، پولی که برای بازنشتگی می گیرید امنیت شما را افزایش می دهد ولی این پول هم بازگشت سرمایه ناچیزی دارد. و چون برای همگام شدن با تورم و بهره بدهی هایی که دارید باید سخت کار کنید برای پیدا کردن یک فرصت سرمایه گذاری وقتی نخواهید داشت . کیوساکی می گوید شما مجبورید شش ماه از سال را فقط برای پرداخت مالیات هایتان کارکنید . اگر بتوانید مبلغ کافی برای دوران بازنشستگی داشته باشید کارتان را خوب انجام داده اید .

به این می گویند سگ دو زدن .

دارایی و دین

آیا می دانید پول با ثروت تفاوت دارد ؟ پول حاصل ثروت یا ارزش واقعی است و بعضی اوقات تنها الگوی ثروت است . چیزی که بتواند پول تولید کند واقعی است : کاری که سود آن بیشتر از هزینه های آن باشد ، ملکی که اجاره دادن آن بیشتر از هزینه های نگه داری اش باشد ، کار خلاقانه ای که حق الامتیاز داشته باشد.

برای کارگر فقیری که به طبقه متوسط تعلق دارد پول یا معمولا حقوق ثابت فوق العاده با اهمیت است و مفهوم آن با امنیت مساوی است . ولی آدم ثروتمند به حقوق ثابت از یه شغل اهمیت نمی دهد. این دسته از آدم ها بیشتر به دنبال تولید پول هستند، چیزی که حتی احتیاج به حضور فیزیکی آنها هم نداشته باشد، آنها به جای اینکه دنبال کار بروند، دنبال دارایی هایی می روند که منبع درآمد باشند . همان طور که پدر ثروتمند به کیوساکی می گوید : « اگر فقط به دنبال پول و امنیت باشی فقط به همین می رسی .» تو باید به دنبال « منبع پول » باشی نه خود پول.

تفاوت بنیادی بین آدم های ثروتمند و آدم هایی که فقیر هستند و به طبقه متوسط تعلق دارند این است که ثروتمند تفاوت بین دارایی و دین را می داند . هر چیزی که پول تولید می کند و در واقع وارد جیب شما می شود دارایی است . هر چیز دیگری که به شما تعلق دارد و شما فکر می کنید دارایی شماست ، مثل خانه ، ماشین یا وسایل گران قیمت بازی گلف به احتمال قوی جزء دین هایتان به حساب می آیند و پول را از جیب تان خارج می کنند .

شناسایی کسی که چیز زیادی در مورد پول نمی داند ساده است زیرا چنین فردی مدعی است که شغل پردآمدی دارد. ولی در واقع حقوق ناشی از یک شغل، هیچ ارتباطی با ثروت ندارند. چیزی که اهمیت دارد درآمدی است که از دارایی هایتان به دست می آورید ، دارایی هایی که بدون احتیاج به حضور شما پول نقد را نصیب تان می کنند.

باسواد و تحصیل کرده

آیا شما خودتان را آدم باسوادی می دانید؟ ممکن است بگویید البته ولی آیا می توانید یک ترازنامه را بخوانید؟ پدر ثروتمند به کیوساکی می گفت: حسابداری قصه ارقام است، اگر بتوانی این نوع قصه ها را بخوانی امتیاز بزرگی خواهی داشت. اهمیت سواد مالی کمتر از سواد خواندن و نوشتن نیست. پدر ثروتمند عقیده داشت هم سواد خواندن و نوشتن و هم سواد ارقام در فعالیت های مالی نقش بنیادی دارند.

مردم مرتب از کیوساکی سوال می کنند که چطور می توانند ثروتمند شوند ولی پاسخ را می شنوند ناامید می شوند زیرا جواب کیوساکی این است : قبل از هر سرمایه گذاری در مورد تمام گزینه ها و فرصت هایی که در اختیار دارید مطالعه کنید. هر چه بیشتر بدانید تصمیم گیری بهتری خواهید داشت . عدم تحصیلات مالی همراه با رویای زود پولدار شدن مصیبت آور خواند بود . او می گوید « اکثر مردم در آرزوی شان برای پولدار شدن می خواهند یک ساختمان فوق العاده عظیم را روی یک تخته سنگ ۶ اینچی بنا کنند.» زیربنای دانش شما چند اینچ است ؟

رشد فردی و تولید ثروت

کلید کنترل و مدیریت پول، کنترل احساسات است. چه تعداد از مردم برنده بلیط های بخت آزمایی شده اند یا به پول بادآورده رسیده اند و ظرف یکی دو سال دوباره آن را از دست داده اند؟ در این مواقع هر نوع کوتاهی در کسب دانش مالی یا انظباط شخصی اهمیت بیشتری پیدا می کند. ثروتمند شدن به انضباط شخصی و توانایی تفکیک احساس ترس و طمع از تصمیم گیری درست برای سرمایه گذاری ارتباط دارد. شاید عجیب به نظر برسد ولی خوشناسی در آینده مالی شما نقش حیاتی دارد. این حقیقت که سعادت و خوشبختی با رشد فردی عجین شده است یکی از رازهای ثروت در قرن بیست و یکم است .

وقتی پدر فقیر کیوساکی به عنوان یک فروشنده به شرکت زیراکس پیوست می ترسید و نگران بود. افراد تحصیل کرده ای که طبقه متوسط تعلق داشتند وارد شغل فروشندگی نمی شدند. ولی کیوساکی یک آدم خجالتی بود و فکر می کرد اگر مشغول کار فروشندگی شود خجالتی بودنش کمتر می شود. او می دانست که انسان های موفق از اینکه در کار فروشندگی طرد شوند ترسی ندارند و برای پیشرفت در زندگی هر فردی مجبور است فروشنده خوبی باشد . چه در مورد فروش خودتان و چه در مورد فروش یک جنس . در مصاحبه با یک روزنامه نگار که خانمی نویسنده بود و از او سئوال کرد که چطور می تواند در نویسندگی موفق تر شود کیوساکی پاسخ داد که یک سال روزنامه نگاری را کنار بگذارد و وارد شغل فروشندگی شود. این کار به او فرصت می دهد که یا نویسنده کتاب های پروفروش شود یا بهترین نویسنده شود . البته آن خانم از این ایده استقبال نکرد .

کیوساکی دوره های زیادی را گذرانده که ۳۰۰ دلار برایش هزینه داشت توانست با به کار گرفتن ایده هایی که در آن دوره یاد گرفته بود ۱ میلیون دلار به دست آورد. او بر این بارو است که اگر ذهنش را فعال نمی کرد و دنبال یادگیری نمی رفت دچار سکون می شد. فرصت ها حاصل ایده هایی جدید هستند. پولی که هزینه اصلاح فردی شود همیشه سرمایه گذاری سودمندی خواهد بود.

نکته های نهایی

این کتاب شما را به فکر کردن وادار می کند و باعث می شود که نه فقط به سرمایه گذاری و دارایی تان بلکه به کل نگرشی که نسبت به کار و زندگی دارید فکر کنید همه ما شنیده ایم که بازار سهام با ترس و طمع هدایت می شود. کیوساکی مدعی است که برای اکثر ما ترس کلید نفوذ در زندگی اقتصادی است . شخصیت ما از نگرشی که نسبت به پول داریم شکل می گیرد و نگرش ما نسبت به پول از ترس ما شکل می گیرد. اگر بتوانیم نگرش مان را نسبت به ترس و ثروت تغییر بدهیم می توانیم مثل ثروتمندان فکر، عمل و زندگی کنیم. ولی ابتدا باید از نظر مالی هوش مان را تقویت کنیم.

در اینجا بعضی از مفاهیم اصلی توضیح داده شده اند ولی فقط بعضی از آنها اگر در مورد اصلاح موقعیت مالی تان در بلند مدت جدی هستید و می پذیرید . که در این مورد اطلاعات زیادی ندارید باید کتاب کیوساکی را تهیه کرده کنید .

رابرت کیوساکی

کیوساکی در هاوایی بزرگ شده است ، که پدرش در آن ایالت مسئول ایالتی آموزش و پرورش بود.

بعد از اینکه دروه کالج را در نیویورک به اتمام رساند در بخش کشتیرانی شرکت نفت استاندارد اویل مشغول به کار شد. سپس به عنوان فروشنده وارد شرکت زیراکس شد و در اواسط دهه بیست سالگی به نیروهای تفنگدار دریایی پیوست و به عنوان افسر و خلبان هلیکوپتر به ویتنام اعزام شد. پس از این به خرید و فروش آپارتمان و سرمایه گذاری در بازار بورس روی آورد و در سال ۱۹۷۷ موفق شد یک نوع کیف پول جدید را به بازار ایالات متحده عرضه کند.

شرکت تجاری او با عنوان Cashflow Technologiesکه در شهر فینیکس ایالت آریزونا قرار دارد محصولات آموزشی را در زمینه فعالیت های آزاد اقتصادی در سراسر دنیا به مشتریان عرضه می کند . سایر کتاب های کیوساکی عبارتند از « در جوانی بازنشته شوید » ، « پدر ثروتنمند ، پدر فقیر۲ » و « زاویه سنج جریان پول»

از جدیدترین مقالات ما با خبر شوید.

من هم مثل شما از ایمیل های هرزنامه خوشم نمیاد، خیالتون راحت فقط ایمیل های مرتبط برای شما ارسال خواهد شد

مطالب مرتبط

کیف پول های دیجیتال
محمد نصراله زاده

کیف پول پاییر چیست؟

Payeer – یک کیف پول الکترونیکی مناسب برای معامله گران است.هنگامی که سیستم پرداخت الکترونیکی بیش از حد زیادی وجود

ارز های دیجیتال
محمد نصراله زاده

کریپتو دات کام چیست؟

نسل بعدی بلاک چین عمومی Crypto.com زنجیره ای نسل بعدی blockchain عمومی است که معاملات بین مردم و مشاغل را

ارز های دیجیتال
محمد نصراله زاده

بایننس کوین چیست؟

Binance Coin (یا BNB) توسط Binance در سال ۲۰۱۷ به عنوان نشانه ابزار آن برای هزینه های معاملاتی با تخفیف

ارز های دیجیتال
محمد نصراله زاده

بیت کوین اس وی چیست؟

بیت کوین ساتوشی ویژن از چنگال سخت Bitcoin Cash (BCH) در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸ ایجاد شد. بخشی از اکوسیستم

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *