منو
  • 340 70 440 021
منو
منو
منو

تبلیغات بر اساس کلیک

تبلیغات کلیکی (PPC مخفف Pay Per Click) یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ است که هزینه‌ی آن بر اساس تعداد کلیک‌های انجام شده روی بنر تبلیغاتی و هدایت کاربر به سایت می‌باشد و وب سایت‌های مختلف مانند موتورهای جستجو و سایت‌‌های تبلیغاتی آن را ارائه می‌دهند.

روش قیمت گذاری در این روش با میزان اهمیت و درخواست کلیدواژه مورد نظر رابطه مستقیم دارد. به این صورت که در ازای اهمیت کلیدواژه، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. از عوامل تاثیر گذار دیگر در روش تبلیغات بر اساس نرخ ثابت تخصصی بودن سایت مورد نظر است که قیمت کلیک را افزایش می‌دهد.

تعداد کلیک ÷ تعداد نمایش تبلیغ = هزینه تبلیغات کلیکی

تبلیغات بر اساس نرخ ثابت یا Flat Rate PPC

روش تبلیغات بر اساس نرخ ثابت یا Flat Rate PPC به این صورت کار میکنه که نمایش دهنده آگهی (وب سایت ها) یک نرخ مشخصی رو برای هر کلیک تعیین میکنن و بر اساس اون قیمت هزینه تبلیغات کلیکی محاسبه میشه. روش قیمت گذاری با میزان درخواست کلید واژه مورد نظر ارتباط مستقیم داره؛ یعنی هر چقدر درخواست اون کلید واژه از طرف آگهی دهنده ها بیشتر باشه قیمت اون کلید واژه هم بیشتره. یکی دیگه از فاکتور های قیمت گذاری در روش نرخ ثابت Flat rate PPC کیفیت مطالب اون سایته و کیفیت مطالب با میزان با ارزش بودن بازدید اون سایت ارتباط مستقیم داره. اگر وب سایت درباره یه موضوع تخصصی بنویسه، مخاطبان اون سایت آدمای با ارزش تری هستن بنابراین قیمت تبلیفات کلیکی در اون سایت بیشتره. مثلا قیمت یک کلیک در یک سایت تخصصی خیلی بیشتر از یک سایت تفریحیه. به دلیل اینکه در سایت تخصصی، افراد متخصص رفت و آمد می کنن اما در یک سایت تفریحی عموما افرادی حضور دارن که برای شرکت ها و فروشگاه ها خیلی مفید نیستن. روش تبلیغات کلیکی بر اساس نرخ ثابت Flat Rate PPC ایراد های زیادی داره.

تبلیغات کلیکی بر اساس مناقصه یا Bid-based PPC

در حال حاضر بهترین روش تبلیغات کلیکی روش مناقصه ای یا Bid-based PPC هست که شرکت های بزرگی مثه گوگل و مایکروسافت ازش استفاده می کنن. اگر خاطر تون باشه در مقاله «تبلیغات در گوگل» اشاره کردم که در تبلیغات گوگل ادوردز شما می تونید بودجه روزانه، منطقه جغرافیایی و زمان نمایش آگهی تون رو تعیین کنید. در روش تبلیغات کلیکی مناقصه ای Bid-based PPC بر خلاف روش Flat rate قیمت ککلیک مبلغ ثابتی نیست بلکه بر اساس مناقصه کلید واژه هاست. در این روش آگهی دهنده ها قیمت کلیک روی آگهی شون رو خودشون تعیین میکنن و هرچقدر این قیمت بالاتر باشه شانس دیده شدن شون هم بیشتر. بذارید با یه مثال واضح تر توضیح بدم. فرض کنید ۲۰ آگهی دهنده می خوان روی کلید واژه «قیمت لپ تاپ» کار کنن و هر کدوم از این آگهی دهنده ها بودجه روزانه شون رو ۱۰۰ هزار تومن تنظیم کنن. خب جایگاه های تبلیغاتی محدوده و همه این آگهی دهنده ها نمی تونن هم زمان دیده بشن. حالا برای اینکه تعداد دفعات دیده شدن آگهی ها به طور عادلانه محاسبه بشه هر چقدر که میزان bid آگهی بیشتر باشه، شانس بیشتری هم برای دیده شدن داره. مثلا اگر یک آگهی دهنده به ازای هر کلیک مبلغ ۵۰۰ تومن تنظیم کنه و بقیه آگهی دهنده ها ۱۰۰ یا ۲۰۰ تومن تنظیم کرده باشن، اونوقت اون آگهی دهنده ای که ۵۰۰ داده در همه موارد دیده میشه مگر اینکه بودجه ی روزانه اش تموم شده باشه. البته برای اینکه این سیستم باز هم عادلانه تر عمل کنه، آگهی ها بر اساس موقعیت مکانی و موقعیت زمانی هم فیلتر میشن.

مزایای تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی روی کاغذ ایده ی بسیار خوبیه؛ چون بودجه شما کاملا بر اساس بازخورد تبلیغات تون خرج میشه. یعنی تا زمانی که روی آگهی تون کلیک نشده پولی از حساب تون کم نمیشه. معمولا شرکت های بزرگی که سرویس تبلیغات کلیکی ارائه میدن امکانات زیادی برای مدیریت آگهی در اختیارتون میذارن که با این امکانات می تونید آمار دقیقی از بازخورد آگهی ها به دست بیارید و رفتار مشتری ها رو نسبت به کالا یا خدمات و روش های تبلیغاتی خودتون بسنجید.

معایب تبلیغات کلیکی

۱٫ هزینه تبلیغات کلیکی نسبت به سایر مدل ها بیشتره

اگر شما برای هزینه تبلیغات کلیکی قدرت مالی ندارید پس قطعا بازنده اید. شما برای رقابت با بقیه باید قیمت هر کلیک رو بالاتر ببرید تا بتوانید بیشتر دیده بشید. در صورتی که اگر شما برید تو چنتا سایت آگهی بدین می تونید ۱۰۰% موارد دیده بشید و همه کاربران اون سایت ها آگهی شما رو ببینن. یادتون نره شما در سیستم تبلیغات کلیکی به کلیک پول میدن نه مشتری. به عبارت دیگه کلیک یعنی بازدید، نه مشتری! اگر تو یه وب سایت مرتبط با محصولات و خدمات تون به طور تمام وقت دیده بشید خیلی بهتر از اینه که برید تو یه سیستم تبلیغاتی و به کلیک پول بدین. فراموش نکنید که بخش مهمی از تبلیغات دیده شدنه! وقتی انسان یه چیزی رو زیاد میبینه به طور اتومات تو حافظه اش ثبت میشه.

۲٫ کلیک‌های جعلی بودجه شما رو نابود می کنند

مهم ترین و بزرگ ترین ایراد تبلیغات کلیکی اینه که شما نمی‌توانید بفهمین که واقعا این کلیک ها توسط انسان انجام شده یا نه‌!