نصب وردپرس روی هاست Direct Admin

Install WordPress on Direct Admin

نصب وردپرس روی هاست Direct Admin

برای نصب وردپرس روی هاست لینوکسی ۵ دقیقه زمان لازم است، حتی اگر تازه کار باشید. پنل مدیریت هاست های لینوکسی به دو مدل Cpanel و Direct admin تقسیم می شود. در اینجا میخوام آموزش نصب وردپرس روی هاست Direct Admin را بگم. قبلا برای اینکه وردپرس را به زبان فارسی نصب کنیم باید نسخه فارسی آن را نصب میکردیم و برای به روزرسانی آن باید منتظر می موندیم تا وردپرس فارسی آن را ارائه بده. اما اکنون وردپرس از زبان فارسی هم پشتیبانی می کند. فقط کافی است موقع نصب زبان مورد نظر را فارسی انتخاب کنیم. بریم که تو ۵ دقیقه وردپرس رو در دایرکت ادمین نصب کنیم.

دانلود وردپرس

در مرحله اول نصب وردپرس روی هاست Direct Admin، باید آخرین ورژن وردپرس رو دانلود کنید. اگر هنوز این کارو نکردین میتونین از لینک زیر اقدام به دانلود آخرین نسخه وردپرس کنید:

ورود به پنل مدیریتی دایرکت ادمین

در مرحله دوم باید وارد پنل مدیریتی خود شوید. برای اینکار باید آدرس دامنه خودتون رو به همراه ۲۲۲۲: وارد کنید تا صفحه ورود به هاستتون باز بشه. برای مثال اگر دامنه سایتتون example.ir باشه، باید به صورت example.ir:2222 بنویسید. با وارد کردن نام کاربری و پسورد به صفحه مدیریتی وارد می شوید.

آموزش ورود به هاست Direct Admin

آپلود فایل وردپرس

بعد از وارد کردن نام کاربری و پسورد وارد صفحه اصلی کنترل پنل که به شکل زیر است می شوید. روی file manager کلیک کنید.

نصب وردپرس روی هاست Direct Admin

سپس روی public-html کلیک کنید. پوشه pubilc_html ریشه هاست شماست و شما باید در همین پوشه فایل‌های وردپرس خود را آپلود و نصب کنید.

نصب وردپرس روی هاست Direct Admin

برای آپلود فایل وردپرس، همانند تصویر زیر روی دکمه Upload to current directory کنید:

سپس روی choose file کلیک کنید. فایل وردپرس که به فرمت zip است و در مرحله اول دانلود کردید را انتخاب کنید، روی گزینه upload files کلیک کنید.

وقتی آپلود فایل کامل بشه، تصویر زیر را مشاهده میکنید. به پیغام upload successful  توجه کنید. این بدین معناست که فایل با موفقیت آپلود شده. برای رفتن به مرحله بعد کافیه روی کلمه here کلیک کنید:

بعد از کلیک روی here به صفحه زیر که همان صفحه public-html است منتقل میشوید. حالا باید فایل رو از حالت فشرده خارج کنید. برای اینکار باید روی گزینه Extract که در شکل زیر مشخص است کلیک کنید:

بعد از کلیک روی دکمه Extract در مرحله قبل صفحه زیر برای شما نمایش داده میشود. در این مرحله کافیه روی دکمه Extract که در تصویر معلوم شده، کلیک کنید:

اگر خارج کردن از حالت فشرده با موفقیت انجام بشه، file extracted را مطابق تصویر زیر میبینید. حالا باید روی لینکی که مشخص شده کلیک کنید:

نصب وردپرس روی هاست Direct Admin

بعد از کلیک روی لینک مرحله قبل به صفحه public-html منتقل میشوید. حالا بهتره که فایل zip وردپرس رو پاک کنید. اول باید روی قسمت select که در تصویر زیر مشخص شده کلیک، سپس روی گزینه delete بزنید تا فایل پاک شود. اینکار برای امنیت سایت شما بسیار موثر است.

حالا روی پوشه وردپرس کلیک کنید و وارد آن شوید. باید تمام محتوا داخل پوشه رو به صفحه public-html منتقل کنید. اگر این کار رو انجام ندهید، برای اینکه آدرس سایت خودتون رو بخواهید به بقیه بدهید باید بعد دامنه wordpress/ رو هم بزنید که کار جالبی نیست. یعنی بطور مثال آدرس سایت شما example.ir/wordpress میشود. برای انتقال فایلها روی گزینه select سمت راست کلیک کنید تا همه فایلها انتخاب شوند. سپس اسکرول کنید و گزینه Add to Clipboard رو بزنید. حالا به بالای صفحه برید و روی Up a Level بزنید تا به صفحه public-html بروید. 

حالا روی Move Clipboard Files here که در تصویر نشان داده شده، بزنید تا فایلها به همین صفحه منتقل شوند. بعد از اتمام انتقال، پوشه wordpress را همانند فایل zip آن پاک کنید.

ساخت پایگاه داده

برای راه اندازی یک سایت نیاز به پایگاه داده برای ذخیره دیتابیس خود دارید. برای ساخت پایگاه داده به صفحه اول دایرکت ادمین بروید. برای اینکار میتوانید روی دکمه HOME بالای صفحه سمت راست کلیک کنید تا به این صفحه منتقل شوید. حالا روی گزینه MySQL Management کلیک کنید.

حالا در صفحه باز شده روی Creat new Database کلیک کنید.

حالا باید تمام فیلدهای خواسته شده را پر کنید. فیلدها به ترتیب عبارت اند از:

  1. Database Name: نام دیتابیس را به صورت دلخواه وارد کنید.
  2. Database Username: نام کاربری دیتابیس را به صورت دلخواه وارد کنید.
  3. Username Password: رمز عبور دیتابیس را که باید شامل حروف بزرگ و کوچک و اعداد باشد، به صورت دلخواه وارد کنید. می توانید دکمه Random را بزنید تا یک رمز عبور قوی برای شما ساخته شود.
  4. Confirm Password: رمزعبوری را که وارد کرده اید، دوباره در این قسمت بنویسید.

سپس دکمه Create را بزنید تا دیتابیس ساخته شود.

در صفحه بعدی، اطلاعات دیتابیس ساخته شده به شما نمایش داده می‌شود. حتما آن‌ها را یادداشت کنید.

راه اندازی وردپرس

در این مرحله برای نصب وردپرس روی Direct Admin باید آدرس سایت خود را در مروگر وارد کنید. در صورتی که تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید، هنگام وارد کردن آدرس سایت خود در مرورگر با صفحه‌ای مطابق شکل زیر مواجه می شوید. روی گزینه بزن بریم کلیک کنید.

در مرحله بعد به این صفحه هدایت می شوید. در قسمت نام پاگاه داده باید نام پایگاه داده ساخته شده، نام کاربری و رمز وارد شده در مراحل قبل را اینجا وارد کنید. یک نام برای ادامه پیشوند جدول خود انتخاب کنبد و روی دکمه فرستادن بزنید.

با زدن دکمه فرستادن وارد صفحه‌ای مطابق شکل زیر می‌شوید که باید روی دکمه اجرای نصب کلیک کنید.

حالا باید عنوان سایت، نام کاربری، پسورد ورود به سیستم وردپرس و ایمیل ادمین را مشخص کنید تا نصب وردپرس روی هاست Direct Admin انجام شود. در انتها روی دکمه راه اندازی وردپرس کلیک کنید. با این کار نصب وردپرس روی هاست Direct Admin به طور تمام و کامل انجام می‌شود و شما می‌توانید با استفاده از نام کاربری و پسوردی که تعریف کردید وارد سیستم وردپرس خود شوید.

حالا نصب وردپرس روی هاست Direct Admin شما با موفقیت انجام شده است. میتوانید از این پس با وارد کردن نام کاربری و پسورد وارد پنل مدیریت وردپرس خود شوید.