چگونه از بازاریابی سنتی به دیجیتال مارکتینگ کوچ کنیم ؟

چگونه از بازاریابی سنتی به دیجیتال مارکتینگ کوچ کنیم ؟

لطفا اگر این پست برای شما جالب بود این پست را انتشار بدهید.

اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در twitter
اشتراگ گذاری در email

چگونه از بازاریابی سنتی به دیجیتال مارکتینگ کوچ کنیم ؟ برای تاثیر گذاری بیشتر روی مخاطب و جذب کاربران بیشتری، باید به آرامی و پله پله از بازاریابی سنتی فاصله گرفته و وارد دیجیتال مارکتینگ شویم که روشی کم هزینه تر و پربازده تر است و تفاوت های زیادی دارند. البنه باید در نظر داشت که اگرچه روش دیجیتال مارکتینگ روش کارآمدتری محسوب می شود، اما کماکان بازاریابی سنتی نیز جزء جدایی ناپذیر از روش های بازاریابی محسوب می شود؛ به عبارت دیگر هر دو روش مکمل هم هستند و نمیتوان یک روش را بطور کل کنار گذاشت. بعضی متخصصان توصیه میکنند که بازاریابان به منظور بهبود فعالیت های خود از روش ترکیبی استفاده کنند و۸۰ درصد زمان و بودجه ی خود را صرف بازاریابی دیجیتال و ۲۰ درصد آن را به بازاریابی سنتی اختصاص دهند. برای اینکه بدانید چگونه از بازاریابی سنتی به دیجیتال مارکتینگ کوچ کنیم در ابتدا به تعریف بازاریابی سنتی سپس تعریف دیجیتال مارکتینگ میپردازیم.

 

بازاریابی سنتی چیست؟

برای تعریف بازاریابی سنتی که بازاریابی آفلاین هم به آن گفته می شود، باید گفت که اساسا شامل استراتژی های پیشرفتی قبل از جهانی شدن اینترنت می باشد. این نوع بازاریابی با وجود مزیت ها و فراگیری بازاریابی مدرن هنوز هم جایگاه خود را حفظ کرده است. از انواع بازاریابی سنتی میتوان استفاده از بیلبردها، رسانه‌های تلوزیونی، رادیویی و ماهواره‌ای و تبلیغات چاپی را نام برد.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ (Digital Markrting) یا بازاریابی دیجیتال به مجموعه فعالیتهایی که محصول و برند شما را به بازار هدف با ابزارهای رایج اینترنتی به منظور افزایش فروش یا برندینگ شما معرفی می کند گفته می شود. که شامل ۷ زیر شاخه اصلی سئو (SEO)، بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)، بازاریابی محتوایی، بازاریابی شبکه های اجتماعی، تبلیغات کلیکی یا PPC، بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش و ایمیل مارکتینگ می شود. که استراتژی های تیم مشاور بازاریابی براساس هر شرکت و موقعیت منحصر به فرد آن متفاوت است. در واقع دیجیتال مارکتینگ خیلی گسترده تر از دیگر روش های بازاریابی در کسب و کارهای سنتی است

 

تفاوت های دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی سنتی

 1. در بازاریابی سنتی هدف سهمی از بازار است. در بازاریابی مدرن سازمان در مرحله ی اول به دنبال حفظ و وفاداری مشتری است و ارائه یک نمونه محصول پایان تبلیغات نیست بلکه باعث ایجاد راه ارتباط با مشتری و وفادار سازی او می شود.
 2. تعداد مشتریان در شیوه سنتی به دلیل حضور، نسبتا کم است اما در بازاریابی دیجیتال تعداد مشتریان بسیار زیاد است؛ زیرا بازاریابی با قرار دادن انواع تبلیغات در دنیای دیجیتال صورت گرفته و امکان معرفی محصول به سایر نقاط را امکان پذیر می کند. حتی به کشورهای دیگر
 3. در شیوه سنتی، وقتی نظرسنجی صورت میگیرد، نظرات مصرف کنندگان به صورت فراوانی آنها و گروه مشتریان گزارش میشود در حالیکه در شیوه مدرن نظر تک تک مشتریان مورد ارزیابی و توجه قرار می گیرد.
 4. بازاریابی دیجیتال با استفاده از امکانات و رسانه های خصوصی مانند اینترنت، ایمیل، تلفن همراه و دیگر فضاهای اختصاصی مجازی به دنبال روش های خلاقانه ای می باشد که باعث شده ما شاهد تبلیغات اختصاصی برای یکایک مشتریان باشیم اما بازاریابی کلاسیک قادر به تشخیص نیازهای تک تک افراد نیست و تبلیغات برای همه ی افراد یکسان در نظر گرفته می شود.
 5. تبلیغات اختصاصی در بازاریابی مدرن نه تنها منجر به افزایش هزینه ها نمی شود بلکه در نهایت از بازاریابی سنتی کم هزینه تر می شود. زیرا استفاده از شبکه های اجتماعی، ایمیل و… تقریبا رایگان می باشند و تبلیغات با استفاده از بازاریابی دهان به دهان انجام میگیرد و بازاریاب نیازمند تخصص و دقت بیشتری است، در حالیکه بازاریابی سنتی، بهترین روش را استفاده از تاکتیک های بازاریابی همچون خرید آگهی تبلیغاتی در تلویزیون، رادیو، نشریات، پست،روابط عمومی تبلیغات چاپی مانند کاتالوگ و بروشور و همچنین فروش مستقیم میدانند؛ که این روش ها بسیار پرهزینه بوده و باعث میشود گاهی تغییرات فروش با میزان هزینه تبلیغات برابری نکند؛ البته شاید برای کسب و کارهایی که بودجه ی کافی برای بازاریابی در نظر گرفته اند، تبلیغ در رسانه های سنتی مانند تلویزیون توجیه پذیر باشد اما در مورد کسب و کارهای کوچک، تخصیص بودجه زیاد، ریسک بسیار بالایی دارد.
 6. در روش بازاریابی دیجیتال، اطلاعات با سرعت بیشتری در اختیار افراد قرار میگیرد و با توجه به رواج اشتراک گذاری ها در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، گوگل پلاس و…، امکان دیده شدن آنلاین تبلیغات افزایش یافته است؛ و حتی میتوان پیام های بازاریابی را در حین اجرا تغییر داد. در حالی که در بازاریابی آفلاین این چنین نیست.
 7. بازاریابی سنتی تصویر واضحی از مشتری ندارد اما در بازاریابی دیجیتال به دلیل نیاز به شناخت مشتری و امکانی که سیستم های فناوری اطلاعات و ارتباطات در اختیار ما قرار می دهد تصویر، روشن تر و ملموس تر خواهد بود.
 8. در فضای دیجیتال، وجود عکسها، فیلم ها و نظرات کاربران، بسیار مفید بوده و باعث شده مخاطبان انتخاب بهتر و راحت تری داشته باشند اما این ویژگی در اکثر روش های سنتی وجود ندارد.
 9. بازاریابی دیجیتال محدودیت زمانی و مکانی ندارد. همیشه در دسترس بودن و فعالیت ۲۴ ساعته از دیگر مزیت های آن محسوب می شود در حالیکه بازاریابی سنتی این امکان را ندارد.
 10. در بازاریابی سنتی، برخلاف فضای دیجیتال، امکان به نمایش گذاشتن تمام محصولات شرکت دشوار است(برای این کار به مکان بسیار بزرگی نیاز است).
 11. به طور کلی فروش در دیجیتال مارکتینگ ساده تر از شیوه سنتی می باشد. زیرا در بازاریابی دیجیتال نیازی به انبار نمی باشد و لازم نیست برای ارسال کالا به اداره پست برویم یا افرادی را برای این کار استخدام کنیم. در نتیجه استفاده از روش های مدرن منجر به کاهش هزینه ها و فعالیت های ستادی میشود ولی در روش های سنتی معمولا به استخدام نیروی بیرونی نیاز است.
 12. در روش قدیمی، سازمان ها با استاندارد های تعیین شده به ساخت محصول می پردازند و به خواست تک تک مشریان توجهی نمی شود در حالی که سازمان های امروزی در صورت استفاده از دیجیتال مارکتینگ با تولید انبوه سفارشی، سود بدست می آورند.
 13. پیگیری کردن فعالیت ها در دیجیتال مارکتینگ بسیار ساده است. نرم افزارهای بازاریابی ایمیلی می توانند تعداد نفراتی که یک پیام را مشاهده می کنند مورد شمارش قرار دهند و در رابطه با فروش های آنلاین تعداد تبلیغات نمایش داده شده که منجر به خرید شده اند را دنبال کنند اما در بازاریابی سنتی دنبال کردن و پیگیری چنین اطلاعاتی به مراتب سخت تر است.
 14. دیجیتال مارکتینگ علی رغم کم هزینه و پر بازده بودن، معمولا زمان بر است. محتوا باید به طور مستمر تولید، ویرایش و منتشر شود، به نظرات پاسخ داده شود و به دلیل برخی سوء استفاده ها، باید همواره از سایت ها و صفحات مراقبت شود اما در روش سنتی این چنین نیست.
 15. در فضای دیجیتال، وجود عکسها، فیلم ها و نظرات کاربران، بسیار مفید بوده و باعث شده مخاطبان انتخاب بهتر و راحت تری داشته باشند اما این ویژگی در اکثر روش های سنتی وجود ندارد.
 16. به علت ابزارهای در دسترس دیجیتال، تنوع محتوا نیز بیشتر است. عکس، فیلم، متن، صوت، وبینار و… انواع محتوای قابل ارائه از طریق رسانه های دیجیتال هستند

از جدیدترین مقالات ما با خبر شوید.

من هم مثل شما از ایمیل های هرزنامه خوشم نمیاد، خیالتون راحت فقط ایمیل های مرتبط برای شما ارسال خواهد شد

مطالب مرتبط

نصب وردپرس روی هاست Direct Admin
آموزش هاست و دامنه
فاطمه صدیقی

آموزش ورود به هاست Direct Admin

هاست های لینوکسی دو مدل Cpanel و Direct Admin دارد. برای ورود به مدل روش مجزا وجود دارد. برای ورود

نصب وردپرس روی هاست Cpanel
آموزش هاست و دامنه
فاطمه صدیقی

آموزش ورود به هاست Cpanel

اگر هاست شما لینوکسی و مدل Cpanel  است، در اینجا میخواهم آموزش ورود به هاست Cpanel را بدم. برای ورود

افزایش حجم آپلود در وردپرس
وبلاگ
فاطمه صدیقی

افزایش حجم آپلود در وردپرس

حتما برای شما هم پیش اومده که میخواستین یک فایل روی وردپرس آپلود کنید اما با ارور حجم بیشتر از upload maz filesize رو به روشدین. برای افزایش حجم آپلود در وردپرس راه های زیادی وجود داره که ما اونها رو به شما یاد میدیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *