منو
  • 340 70 440 021
منو
منو
منو
تبلیغات بنری

تبلیغات بنری

Banner Advertising

تبلیغات بنری

تبلیغات بنری قطعات کد HTML از نوع هایپرتکست هستند. بنرهای تبلیغاتی مانند تبلیغات کاغذی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارند. همچنین از نظر محتوای گرافیکی و نو‌آوری بسیار متفاوت‌اند. ساده‌ترین بنر تبلیغاتی از یک فایل ثابت و بی‌حرکت GIF یا JPEG تشکیل شده است که به صفحه‌ی تبلیغ‌کننده‌ی لینک، لینک داده شده است. بنر تبلیغاتی متحرک GIF چند تصویر مختلف را به‌صورت متوالی به نمایش می‌گذارد که رایج‌ترین نوع بنر است. بعد از این نوع بنر، بنرهای تبلیغاتی رسانه‌ای هستند (بنرهایی که حاوی صوت، تصویر یا کدهای هستند) که حجم فایل‌هایشان بیشتر است و اغلب علاوه بر لینک دادن صرف، با کاربر کارکرد تعاملی هم دارند. 

یک بنر تبلیغاتی به‌خاطر محتوای گرافیکی‌اش به نوعی شبیه تبلیغات سنتی روزنامه‌ها و مجلات کاغذی است با این تفاوت که می‌تواند یک مشتری بالقوه را به سایت تبلیغ‌کننده بکشاند. یکی از تأثیرات تبلیغات بنری، برندگذاری است. برندگذاری اثرات مهم و زیادی دارد. یکی از این اثرات آشنایی مخاطبان با برند ما است، حتی اگر محصول ما را خریداری نکنند. این کار باعث می‌شود که احتمال استفاده از محصول ما در آینده توسط کسی که آشنایی با برند ما دارد افزایش پیدا کند.

اندازه بنرهای تبلیغاتی

بنرهای تبلیغاتی مانند تبلیغات کاغذی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارند. هیئت تبلیغات اینترنتی (IAB) هشت اندازه‌ی مختلف را بر اساس ابعاد پیکسل برای بنرها معین کرده است. یک پیکسل کوچک‌ترین واحد رنگ برای ساختن تصاویری است که بر صفحه‌ی مانیتور یا تلویزیون ظاهر می‌شوند. اندازه‌های بنر تبلیغاتی IAB:

  • ۴۶۸ در ۶۰ پیکسل (بنر کامل)
  • ۳۹۲ در ۷۲ پیکسل (بنر کامل با میله‌ی جست‌و‌جوی عمودی)
  • ۲۳۴ در ۶۰ پیکسل ( بنر نیمه)
  • ۲۱۰ در ۲۴۰ پیکسل (بنر عمودی)
  • ۱۲۵ در ۱۲۵ پیکسل (دکمه‌ی مربعی)
  • ۱۲۰ در ۹۰ پیکسل (دکمه‌ی ۱)
  • ۱۲۰ در ۹۰ پیکسل (دکمه‌ی ۲)
  • ۸۸ در ۳۱ پیکسل (دکمه‌ی میکرو)

تاکنون بنر کامل (۴۶۸ در ۶۰) محبوب‌ترین اندازه در بین سفارش دهنده‌های تبلیغات و تبلیغات کننده‌ها بوده است، اما اگر شما کمی در اینترنت بگردید با تمام این ابعاد مواجه خواهید شد. این ابعاد تنها ابعادی نیستند که برای بنرهای تبلیغاتی به‌کار می‌روند اما نماینده‌ی خوبی از گستره‌ی بنرهای تبلیغاتی رایج‌اند. هیچ محدودیتی برای اندازه‌ی فایل بنرهای تبلیغاتی وجود ندارد اما اکثر سایت‌‌ها محدودیت‌هایی برای اندازه‌ی حافظه دارند که معمولا چیزی بین ۱۲ کیلوبایت تا ۱۶ کیلوبایت است. علت این محدودیت این است که بنرهای تبلیغاتی به مجموع اندازه‌ی فایل صفحه‌ای که روی آن ظاهر می‌شوند می‌افزایند و به‌ این ترتیب زمانی را که برای بالا آمدن صفحه نیاز است، افزایش می‌دهند. درحقیقت سرعت سایت را کند می‌کند.

انواع تبلیغات بنری

این نوع تبلیغات، ویدئوهایی است که به‌صورت غیرمنتظره‌ای هنگام بارگذاری صفحه، نمایش داده می‌شود. در این نوع تبلیغ یک مدل کاربر پسندتر وجود دارد که مزاحمتی برای کاربر ایجاد نمی‌کند، یعنی پخش آگهی‌هایی است که تا زمانی که کاربر با موس روی آن‌ها حرکت نکند، ثابت هستند.

در تبلیغات Sponsorship یک لوگو یا برند در طراحی وب‌سایت قرار می‌گیرد. این فرمت می‌تواند از تبلیغات native هم محسوب شود. این تبلیغ با پرداخت توسط تبلیغ‌دهندگان اجرا می‌شود.

آگهی‌هایی که پیش از نمایش محتوای وب‌سایت ظاهر می‌شوند. آگهی‌های تمام صفحه است که بین فعالیت‌های کاربر مانند رفتن به صفحه دیگر وب‌سایت ظاهر می‌شود.

تبلیغاتی که در بالای صفحات وب‌سایت ظاهر می‌شوند را تبلیغات Overlays است و با یک کلیک بر روی آیکون close آن تبلیغ، می‌توان آن‌ را بست.

طراحی تبلیغات بنری

اگر شما یک طراح حرفه‌ای نیستید ایرادی ندارد. اگر در اینترنت جستجو کنید افرادی را می‌یابید که برای تبلیغات شما بنر طراحی کنند اما نیازی به آنها هم نیست. بلکه برای طراحی بنر، تنها کافی است از طریق ابزارهای آنلاین مثل Bannersnack یا canva.com، بنرهای ثابت و متحرک بسازید.

سنجش موفقیت تبلیغات بنری

قانون استراتژی تبلیغات بنری

۱٫ تبلیغ بر اساس پرداخت ماهانه: در این روش به ازای نمایش بنر در یک ماه مقدار پول مشخصی پرداخت می‌شود.

۲٫ پرداخت بر اساس تعداد کلیک: در این روش به ازای هر یک کلیک مبلغی پرداخت می‌شود.

شاید فکر کنید که پرداخت بر اساس کلیک بهتر از گزینه پرداخت ماهانه باشد اما این فکر درست نیست. بسته به نوع تبلیغی که می‌خواهید انجام دهید می‌توانید نوع پرداخت مناسب خود را انتخاب کنید. اگر تبلیغ شما تبلیغی مهیج باشد مثلا در تبلیغ بنری خود بگویید اگر همین امروز یکی از محصولات ما را سفارش دهید یک فلش رایگان هدیه می‌گیرید. برای چنین تبلیغی پرداخت ماهانه بسیار پرسودتر از پرداخت براساس تعداد کلیک می‌باشد.

اگر تبلیغ شما برای معرفی برندتان است مثلا من تبلیغ بنری می‌سازم برای معرفی خودم و کسب و کارم به نام علی کشاورز همراه کسب و کار اینترنتی، برای این مدل پرداخت براساس کلیک مناسب است؛ زیرا کسی که روی بنر شما کلیک می‌کند مسلما می‌خواهد راجع به شما بیشتر بداند و از خدمات شما استفاده کند.

پس این خود شما هستید که باید تشخیص دهید که تبلیغتان از کدام دسته است و کدام بیشتر برای شما سوددهی دارد.

نکته: تبلیغ شما نباید به صفحه اول سایتتان هدایت شود بلکه باید به صفحه ورود یا لندینگ پیج هدایت شود. (برای بدست آوردن اطلاع بیشتر از صفحه ورود اینجا کلیک کنید.)

مزایای تبلیغات بنری یا نمایشی

۱٫ از نظر بصری جذاب است

محتوای گرافیکی جذاب این مدل از تبلیغات، می‌تواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند و پیام تبلیغات را به‌سادگی به مخاطب منتقل کند. وجود تصویر در این تبلیغات، مزیت آن‌ها نسبت به تبلیغات SEM است. محدودیت تعداد کاراکتر و فرمت متنی SEM، می‌تواند تبلیغ‌دهنده را برای انجام تبلیغات متنوع جذاب با مشکل روبه‌رو کند. همچنین ذهن انسان تصاویر را بهتر از نوشته‌ها به خاطر می‌سپارد و این مزیت دیگر تبلیغات بنری نسبت به فرمت‌های متنی تبلیغات است.

۲٫ تقویت آگاهی از برند


کاربر به‌راحتی می‌تواند تنها با مشاهده تبلیغات بنری یا نمایشی، در مورد برند، محصولات و خدمات شما اطلاعات به دست آورد و نسبت به کسب‌وکار شما مشتاق شود و کلیک بر روی آن نیز ضروری نیست. برندهایی مانند IBM، Apple و Nike برای حضور بیشتر و مداوم در ذهن مخاطبان، از این روش تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

۳٫ هدفمندی تبلیغات نمایشی

می‌توانید وب‌سایت‌های مرتبط با کسب‌وکارتان، جایی که مخاطبان هدف شما حضور دارند را برای نمایش تبلیغات خود در نظر بگیرید. از این طریق دقیقاً درجایی که تقاضای کسب‌وکار شما وجود دارد ظاهر می‌شوید و امکان دیده شدن شما نیز بیشتر خواهد شد.

۴٫ امکان هدفگیری مجدد (Retargeting)

Retargeting به معنی قرار دادن تبلیغات خود در مقابل افرادی است که قبلاً از وب‌سایت شما بازدید کرده‌اند، اما در خبرنامه شما عضو نشده‌اند یا محصولی خریداری نکرده‌اند. از این طریق می‌توانید به افراد علاقه‌مند به کسب‌وکارتان دسترسی پیدا کنید.

۵٫ امکان track کردن کاربران

دریافت روزانه یا هفتگی نتایج تبلیغات نمایشی مانند تعداد کلیک، ترافیک وب‌سایت، شاخص‌های آگاهی از برند، نرخ تبدیل و میزان فروش به شما کمک می‌کند تا کمپین تبلیغاتی خود را ارزیابی و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید.

معایب تبلیغات بنری یا نمایشی

بااینکه تبلیغات بنری در ابتدای ظهور خود، نظر مخاطبان زیادی را جلب می‌کردند و کاربران یک وب‌سایت هنگام تماشای آن، نظرشان به بنرها جلب می‌شد، اما به‌مرور و به علت استفاده اشباع‌ شده از این مدل تبلیغاتی، مردم دیگر نسبت به این تبلیغات حساسیت ندارند. حتی همه ما دیگر نسبت به تبلیغات سنتی بنری در حاشیه وب‌سایت‌ها نابینا شده‌ایم و چشممان عادت کرده است که این تبلیغات را نادیده بگیرد. به‌جز این، معایب دیگری هم برای تبلیغات بنری وجود دارد که عبارت‌اند از:

۱٫ مزاحمت تبلیغات

بعضی از تبلیغات بنری مانند تبلیغات flashing، popups و interstitials در نظر مخاطب به‌عنوان مزاحم دیده می‌شوند. درصورتی‌ هم که تعداد تبلیغات در صفحه وب‌سایت زیاد باشد، موجب گیج شدن مخاطبان شده و در نهایت کاربر ترجیح می‌دهد که آن‌ها را نادیده بگیرد. آزار مخاطب از طریق نمایش بنرهای تبلیغاتی بدون اجازه او، نه‌تنها باعث تبلیغات مثبت برای یک برند نمی‌شود، بلکه خاطره بدی از برند در ذهن مخاطب حک می‌کند. این حس بد ممکن است ارزش واقعی خدمات و محصولات شما را زیر سؤال ببرد و یک مشتری بالقوه را از لیست مشتریان شما حذف کند.

۲٫ نرخ تبدیل کمتر

ازآنجایی‌که بنرها نمی‌توانند به‌طور کامل در مورد کسب‌وکار شما توضیح دهند، حتی کاربرانی که روی بنر کلیک می‌کنند هم با احتمال کمی به مشتریان کسب‌وکار شما تبدیل می‌شوند. درواقع با ظهور مدل‌های تبلیغاتی مثل ویدئوها، کاربران مایل‌اند در نگاه اول به تبلیغات، بیشتر در مورد ارزش‌های کسب‌وکار شما بدانند و بنرها قدرت این انتقال مطلب را ندارند. درنتیجه این اتفاق، کاربران جذب‌شده از طریق بنرها، leadهای ارزشمندی نیستند و نرخ تبدیل پایینی دارند.

۳٫ نرخ کلیک کمتر

به دلیل ضعف در طراحی و ایجاد تجربه بد برای کاربران، نرخ کلیک تبلیغات بنری نسبت به سایر مدل‌های تبلیغات آنلاین، بسیار کمتر است.

۴٫ دیده نشدن تبلیغات

بعضی کاربران از نرم‌افزارهای بلاک کننده تبلیغات و popups استفاده می‌کنند که باعث می‌شود تبلیغات شما دیده نشود.