منو
  • 340 70 440 021
منو
منو
منو

بازاریابی از طریق همکاری در فروش

همکاری در فروش که به آن فروش واسطه‌ای و فروش وابسته هم می‌گویند به شریک شدن در سود فروش محصول یا خدمتی گفته می شود. مفهوم اصلی همکاری در فروش عبارت است از هرگونه فعالیتی که موجب تسهیل در فروش یک کالا یا خدمات شود. یعنی در این سیستم پای محصولات و خدماتی در میان است که توسط افرادی به عنوان بازاریاب فروخته می‌شوند و به عنوان پورسانت درصدی از سود فروش آن محصول یا خدمات به آن‌ها تعلق می گیرد.

همکاری در فروش در کسب و کارهای سنتی هم دیده می شود. همان بازاریابانی که به عنوان ویزیتور محصولاتی را معرفی می کنند در واقع بازاریابی وابسته یا پورسانتی انجام می‌دهند که این هم نوعی از همکاری در فروش است.

همکاری در فروش روش‌های گوناگون و متنوعی دارد، اما بهترین و پربازده‌ترین آن استفاده از اینترنت است. اینکه شما به عنوان یک معرف، محصول مورد نظر را به شیوه‌های درست تبلیغ کنید و بابت هر فروش که از سمت شما انجام بگیرد پورسانت و یا درصدی از فروش را دریافت کنید.

همکاری در فروش چندان دشوار نیست، اما برای کسب درآمد چشمگیر نیازمند دانش، برنامه‌ریزی و تلاش‌ منسجم است. در اینجا کارهایی معرفی می‌شود که می‌توانید با انجام آنها اطمینان حاصل کنید که همکاری شما در فروش موفق خواهد بود.

از سیستم همکاری در فروش به عنوان یک استراتژی در کسب و کار می توان استفاده کرد. در واقع یکی از ابزارهایی که کسب و کارهای کوچک می توانند از آن برای رقابت با رقبای بزرگتر از خود استفاده کنند استفاده از سیستم همکاری در فروش است.

همکاری در فروش در دنیای دیجیتال دو طرف دارد، سایت فروشنده و سایت معرف. وظیفه سایت معرف این است که مشتریان را به سایت فروشنده هدایت کند. در مقابل زمانی که خریدی صورت بگیرد، سایت فروشنده به سایت ارجاع دهنده پورسانت می‌دهد.

در این نوع بازاریابی ۴ روش پرداخت وجود دارد:

۱- پرداخت به ازای فروش: در این روش میزان پورسانت شما به نوع محصولات و قیمت آن‌ها بستگی دارد. هرچقدر که فروش داشته باشید، درصدی از آن به شما می‌رسد.

۲- پرداخت به ازای سرنخ: در این روش شما به ازای تعداد افرادی که در سایت فروشنده ثبت نام می‌کنند یا حتی فقط یک ایمیل به آن می‌دهند، پورسانت دریافت می‌کنید.

۳- پرداخت به ازای کلیک: برای این روش فقط کافی است که مشتری روی لینک سایت فروشنده کلیک کند تا به میزان پورسانت شما افزوده شود. در این روش شما با توجه به تعداد افرادی که فقط روی لینک کلیک کنند پورسانت دریافت می‌کنید، چه آن‌ها خریدی انجام بدهند، چه انجام ندهند.

۴- پرداخت به ازای نمایش آگهی: در این روش شما آگهی سایت فروشنده را روی سایت خود قرار می‌دهید و فقط با توجه به تعداد دفعاتی که این آگهی دیده می‌شود پورسانت دریافت خواهید کرد.

چگونه سیستم همکاری در فروش برای کسب و کار خود ایجاد کنیم؟

اگر وب سایت شما دارای CMS اختصاصی است برای راه اندازی سیستم همکاری در فروش خود باید از برنامه نویس سایت خود بخواهید تا این سیستم را برای شما بنویسد. در اپلیکیشن های موبایلی هم همینطور است و باید با برنامه نویس اپلیکیشن تان این قضیه را در میان بگذارید.

ولی اگر از وردپرس استفاده می کند پلاگین های زیادی برای ایجاد سیستم همکاری در فروش وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. اگر در گوگل عبارت “پلاگین همکاری در فروش” را جست و جو کنید سایت های زیادی به شما نمایش داده می شوند که پلاگین هایی در این زمینه را می فروشند.

پلاگین Affiliate WP و Yith Woocommerce Affiliates دو افزونه معروفی اند که تست شده و بدون مشکل کار می کنند. سعی کنید حتما نسخه پولی آن ها را دریافت کنید.

۳ نمونه‌ از همکاری در فروش در کسب و کارهای آنلاین

 

  • نمونه ای از کسب و کارهایی که به خوبی از سیستم همکاری در فروش بهره برده‌اند شرکت های هاستینگ هستند. بسیاری از ارائه دهندگان هاست در ایران مثل شرکت‌های میهن وب هاست و server.ir به واسطه همکاری در فروش معروف شده‌اند و مشتریان زیادی به دست آورده‌اند.
  • نمونه ای دیگر سایت‌های آپلود فایل یا کوتاه کننده لینک هستند. سایت‌هایی مثل Opizo و UploadBoy هم به واسطه معرفی توسط افراد دیگر معروف و شناخته شده‌اند.
  • نمونه دیگر دینگ، اسنپ و تپسی و الوپیک هستند. با معرفی آنها به بقیه و عضو شدن آنها با کد معرفی شما می توانید کسب درآمد کنید. هم شما اعتبار رایگان برای سفرهایتان دریافت می‌کنید و هم افرادی که با این سرویس‌های خدماتی آشنا شده‌اند.

 

 

مزیت‌های سیستم همکاری در فروش

  1. یکی از بهترین مزیت های آن بیشتر دیده شدن کسب و کار است. افراد زیادی به واسطه همکاری در فروش با کسب و کار مورد نظر آشنا می‌شوند و ممکن است به مرور زمان با خرید دیگر محصولات و خدمات به مشتریان دائمی آن کسب و کار تبدیل شوند.
  2. همکاری در فروش نقش عمده ای در برندسازی کسب و کارها دارد. کسب و کارهای زیادی به واسطه سیستم‌های همکاری در فروش توانسته‌اند مخاطبان زیادی را بدست آورند.
  3. افزایش بازدید سایت یکی دیگر از مزیت‌های سیستم همکاری در فروش است. هر وب سایتی که از این سیستم استفاده می کند می‌تواند ترافیک بالایی را به صورت رایگان به دست بیاورد. ترافیک بالا مساوی است با افزایش فروش خدمات یا کالا در سایت ما. از طرفی ترافیک بالا باعث بهبود رتبه الکسا هم خواهد شد.
  4. استفاده از سیستم همکاری در فروش باعث بهبود سئو سایت هم می شود. مسلما افرادی که قصد دارند با همکاری در فروش کسب درآمد داشته باشند باید لینکی به وب سایت کسب و کار مورد نظر بدهند تا از طریق لینک ارجاع بتوانند فروش‌هایی را به نام خود ثبت کنند. لینک‌ دهی و بک‌ لینک‌های درست باعث افزایش سئو می‌شود. در این صورت به طور ناخودآگاه فردی که به عنوان بازاریاب فعالیت می کند باعث ساخت بک لینک‌هایی برای وب سایت مورد نظر می‌شود و به این صورت ممکن است هزاران بک لینک متفاوت به صورت طبیعی برای وب سایتی که سیستم همکاری در فروش دارد ساخته شود. در بلند مدت این کار باعث افزایش اعتبار سایت می شود.
  5. نکته دیگری که وجود دارد این است که هر بازاریاب ممکن است در روز چندین بار به پنل بازاریابی خود در وب سایت مورد نظر سر بزند تا از فروش های ایجاد شده باخبر شود. همین باعث می شود علاوه بر افزایش ترافیک سایت، بازگشت بازدیدکننده و همچنین بازدید مستقیم از سایت نیز بالا برود و این یکی از مهمترین فاکتورهای گوگل برای رتبه بندی سایت‌ها در نتایج جست و جو محسوب می‌شود.