بازاریابی چریکی چیست؟

بازاریابی چریکی چیست؟
چکیده این مطلب :
  • ۱۲ آذر ۱۳۹۷
  • ۱ دیدگاه
  • 1233 بازدید

جی کنارد لوینسون پدر بازاریابی چریکی یا  Guerrilla Marketing می گوید فکر می کنم که آموزش بازاریابی چریکی در سال ۱۹۵۷ به وجود آمد زمانی که من به عنوان یک تحلیل گر ضد اطلاعات ارتش آمریکا خدمت می کردم، من باید گزارشات تحقیقات را در یک یا یک و نیم صفحه یک رو می نوشتم که […]

جی کنارد لوینسون پدر بازاریابی چریکی یا  Guerrilla Marketing می گوید فکر می کنم که آموزش بازاریابی چریکی در سال ۱۹۵۷ به وجود آمد زمانی که من به عنوان یک تحلیل گر ضد اطلاعات ارتش آمریکا خدمت می کردم، من باید گزارشات تحقیقات را در یک یا یک و نیم صفحه یک رو می نوشتم که به من اهمیت مختصر و مفید عمل کردن را آموخت. و همچنین مرا به حرفه تبلیغات راهنمایی کرد، به طوری که در ابتدا به عنوان یک منشی کار می کردم چون می توانستم ۸۰ کلمه در دقیقه تایپ کنم و پس از آن چون آگهی ها و پیام های بازرگانی که من می نوشتم تاکنون استفاده نشده بودند به عنوان یک آگهی نویس پذیرفته شدم و سرانجام یاد گرفتم تا چگونه آگهی ای بنویسم تا بهترین باشد.

بازاریابی چریکی چیست؟

بازاریابی چریکی چیست؟

بازاریابی چریکی چیست؟

بازاریابی چریکی هر تماس کوچکی است که شرکت شما با هرکسی در جهان بیرونی دارد. هر تماس کوچک، یعنی فرصت های زیاد بازاریابی و این به مفهوم سرمایه گذاری مقادیر زیادی پول نیست!
اشتباهی رایج در زمینه بازاریابی آن است که فکر میکنیم این فرآیند مربوط به آینده و مشتریان بعدی ما خواهد شد ولی در بازاریابی چریکی نیمی از زمان به مشتریان فعلی اختصاص داده میشود و جمع آوری اطلاعات در مورد آنها سنگ بنای فعالیت های بعدی شما خواهد بود. با فراموش کردن مشتریان گذشته و عدم جمع آوری اطلاعات دقیق و مناسب تمامی هزینه و انرژی صرف شده برای کسب آن مشتریان به هدر خواهد رفت.
وظیفه شما به عنوان یک بازاریاب چریک این است که هر لحظه از این رابطه را برای مشتری ارضاء کننده ، آسان و ارزشمند کنید. زمانی که اینگونه عمل کنید، به درستی یک متخصص بازاریابی چریکی خواهید بود.
بازاریابی چریکی دو بخش دیگر هم دارد:

بخش اول اینکه در بازاریابی بر اساس یک طرح(برنامه) خیلی ساده عمل کنید که همه بتوانند آن را انجام دهند.
بخش دوم  که همه نمی توانند تا انتها به آن پای بند بمانند، متعهد بودن به آن برنامه است. بیشتر افراد پاسخ هایی سریع انتظار دارند، که محقق نمی شود؛ نتایج فوری انتظار دارند، که حاصل نمی شود؛ در ابتدای کار سود بالا می خواهند، که به دست نمی آید. در نتیجه آنها طرح خود را رها می کنند و یقین می کنند که آن طرح محقق نخواهد شد. و آنها از بازاریابی گله مند هستند که برای آنها موثر نبوده است.
بازاریابی چریکی در عمل فرصتی مناسب است تا به مشتریان خود کمک کنید که در حال و آینده خود موفق باشند، آنها میخواهند پول بیشتری در بیاورند، وزن کم کنند، جنس مخالف را جذب کنند، شرکت خود را بسازند، سالم تر باشند یا سیگار را برای همیشه ترک کنند. پس شما میتوانید به آنها کمک کنید و راه مناسب برای رسیدن به اهدافشان را نشان دهید.
هرگز این نکته را فراموش نکنید که؛ بازاریابی چریکی در مورد شما نیست بلکه در مورد مشتریان شماست.
بازاریابی چریکی راه های جدیدی برای اندازه گیری و پیش بینی طرز رفتار افراد، تحت تاثیر قرار دادن افراد و آزمایش و تعیین کمیت و کیفیت تعیین میکند. همچنان که روانشناسان در مورد رفتار انسان ها به ما می آموزند بازاریابی را نیز باید در دنیای تجارت امروزی بعنوان یک علم شناخت. در تصویر زیر افراد میتوانند ساعت ها را بر روی دست خود امتحان کنند!
بازاریاب چریکی تاجری است که به دنبال هدف های از پیش تعیین شده مانند سود آوری بوده و برای رسیدن به آن از ابزاری غیرمتعارف بهره میبرد. بازاریاب های چریکی خود را به به منابع عظیم مالی و بودجه های سنگین وابسته نمیکنند و در عوض خود را وابسته به خلاقیت و ابتکار فردی میدانند.

مثال جالب بازاریابی چریکی

فردی صاحب یک مغازه کتاب فروشی کوچک بود که در میان دو کتاب فروشی بزرگ و معتبر قرار داشت، روزی هنگام مراجعه به محل کار خود متوجه تابلو مغازه سمت راستی با عنوان “فروش عظیم جشن سالگرد، ۵۰ درصد تخفیف” شد. این تابلو حتی از سردر مغازه نیز بزرگتر بود و بسیار جلب توجه میکرد. روز بعد مغازه سمت چپی نیز تابلویی با عنوان “حراج بزرگ، ۶۰ درصد تخفیف” نصب نمود و مغازه این شخص در میان ایندو بیش از پیش محقر بنظر میرسید. صاحب این کتاب فروشی کوچک چه کاری میتوانست انجام دهد؟
از آنجایی که او یک بازاریاب چریکی بود، تابلویی متفاوت برای خود طراحی نمود و در سردر مغازه نصب نمود،رو این تابلو نوشته شده بود “در ورودی اصلی”!

دیدگاه خود را بنویسید

یک نظر

  • با درود و احترام خدمت استاد عزیزو گرامی مطالب فوق جالب و آموزنده بود . از آنجایی که او یک بازاریاب چریکی بود، تابلویی متفاوت برای خود طراحی نمود و در سردر مغازه نصب نمود،رو این تابلو نوشته شده بود “در ورودی اصلی”! بی نظیر است. با سپاس فراوان
علی کشاورز همراه کسب و کارهای اینترنتی
به این مطلب امتیاز دهید
این محصول را ارزیابی کنید
این مطلب را به اشتراک بگذارید