مهمترین عامل موفقیت کسب و کارهای اینترنتی

مهمترین عامل موفقیت کسب و کارهای اینترنتی
چکیده این مطلب :
  • ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • 2 دیدگاه
  • 311 بازدید

آقای بیل گراس بنیانگذار شرکت های نوپای زیادی بوده و در تکمیل کردن شرکت های بسیار زیادی هم سهم گسترده ای دارد، ایشان بسیار کنجکاو بوده بداند چرا برخی از این شرکت ها موفق و برخی دیگر ناموفق بودند …

آقای بیل گراس بنیانگذار شرکت های نوپای زیادی بوده و در تکمیل کردن شرکت های بسیار زیادی هم سهم گسترده ای دارد، ایشان بسیار کنجکاو بوده بداند چرا برخی از این شرکت ها موفق و برخی دیگر ناموفق بودند. پس داده ها و اطلاعات را از صدها شرکت از جمله شرکت های خودش و دیگران را جمع آوری کرد و آن ها را بر پایه پنج عامل کلیدی رتبه بندی کرد. او با کمال تعجب دریافت که مهمترین عامل موفقیت کسب و کارهای اینترنتی یکی از این پنج عامل از همه تاثیر گذارتر است.

مهمترین عامل موفقیت کسب و کارهای اینترنتی

مهمترین عامل موفقیت کسب و کارهای اینترنتی:

مهمترین عامل موفقیت کسب و کارهای اینترنتی

شاید زمانی که فکر راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی به میان می آید همه اولین گزینه ایده به ذهنشان وارد می شود، و فکر می کنند ایده همه چیز است. ولی خب یک امر طبیعی است که ایده نیاز به تیم دارد که با تمام نیرو و یک دل این ایده را به اوج برسانند و با این منطق که تیم خوبی نباشد ایده به شکست منجرب می شود تیم در اولیت برای موفقیت کسب و کار اینترنتی شما قرار می گیرد.
“مایک تایسون بوکسور معروف: همه با برنامه جلو میان، اما تا لحظه ای که مشت به صورتشون بخوره”
نکته جالب اینجاست که این در کسب و کار شما هم صدق می کند، قابلیت انعطاف پذیری تیم اجرای شما پس از دریافت مشت محکم از طرف مشتری خیلی اهمیت دارد، مشتری واقعیت محض است. به همین خاطر بود، که فکر اینکه تیم شاید مهم ترین چیز باشد به ذهن آقای بیل گراس آمد.
بعد شروع به بررسی مدل تجاری کسب و کارها کرد تا ببیند آیا شرکت ها مسیر شفاف و مشخصی برای درآمد ها، هزینه ها، کانال های ارتباطی و … در کسب و کار خود دارند. که این نکته باعث شد که در راس فهرست موثرترین عوامل در موفقیت در تفکرات وی قرار بگیرد.
سپس به سرمایه نگاهی کرد که شاید سرمایه اولیه بتواند تاثیر بیشتری در موفقیت یک کسب و کار اینترنتی داشته باشد. ولی با بررسی هایی که انجام داد، متوجه شد که گاهی شرکت های بزرگی با سرمایه های کلان نتوانستند به موفقیت های لازم دست پیدا کنند.
در آخر گزینه زمان ارائه بود. آیا برای ایده مورد نظر خیلی زود است و جهان هنوز آمادگی اش را نداشت؟ و یا هنوز زود است به دلیل اینکه پیشرو هستید و لازم است که جهان را ابتدا آموزش دهید؟ و یا زمان خیلی دیر است و همین حالا رقبای هم ایده شما بسیار زیاد هستند؟
آقای بیل گراس خیلی با دقت این پنج عامل در تمام کسب و کار ها ایده محور و غیر ایده محور نگاه کرد. نخست در کسب و کارهای ایده محور پنج شرکت اول (Citysearch, CarsDirect, GoTo, NerZero, Tickets.com) که به موفقیت های میلیارد دلاری رسیده بودند و سپس پنج شرکتی که در قعر فهرست هستند (Z.com, insiderPages, MyLife, DesktopFactory, Peoplelink) که علی رغم امیدهای زیادی که درباره این شرکت ها داشتند و موفق نشدند را بررسی کردند و در تمام شرکت ها پنج عامل اصلی را رتبه بندی کرد.
سپس به سراغ شرکت های غیر ایده، غول های موفقی مثل : اینستاگرام، اوبر، لینکداین، یوتیوپ، ائر بی ان بی، و برخی ورشکته ها (Webvan, Kozmo, Pets.com, Flooz, Friendster) نگاهی کردم. نکته جالب اینجا بود که شرکت های انتهای فهرست سرمایه هنگفتی داشتند و در برخی موارد هم الگوی تجاری بسیار تمیزی داشتند، اما موفق نشدند.
بیل گراس سعی کرد مهمترین عواملی که در موفقیت یا عدم موفقیت شرکت ها را مورد بررسی قرار دهد.جوابها شگفت زده اش کرد!رتبه اول مهمترین عامل موفقیت کسب و کارهای اینترنتی را زمان با ۴۲% را به موفقیت و یا عدم موفقیت شرکت ها به خود اختصاص داده بود، و در ادامه تیم و مدیریت ۳۲%، تشخص پذیری ایده و یا منحصر به فرد بودن ایده با ۲۸% بود که شخص خود بیل گراس را این نکته متحیر کرده بود که ایده مهمترین چیز نبود و مدل تجاری با ۲۴% و در نهایت سرمایه با ۱۴% در رتبه آخر موفقیت و یا عدم موفقیت کسب و کارها قرار داشت.
بیل گراس برای تایید این آمار خود شرکت Airbnb را که غول موفقی شده بود را مثال زد، این شرکت از طرف خیلی از سرمایه گذاران زیرک رد شده بود، به دلیل اینکه فکر می کردند، کسی نمی خواهد فضای خانه اش را به غریبه ها اجاره دهد، البته مردم ثابت کردند که اشتباه فکر می کردند. اما یکی از دلایل موفق شدن این شرکت در کنار الگوی تجاری خوب، ایده خوب و مدیریت اجرایی عالی، زمان بندی بود.آن شرکت درست زمانی که رکود در بالاترین میزان بود شکل گرفت، زمانی که مردم واقعا احتیاج به درآمد اضافی داشتند و این که شاید مردم بر اعتراضشان برای اجاره دادن منازلشان به غریبه ها فائق آمدند.
همین اتفاق برای اوبر افتاد، اوبر تشکیل شد، شرکت فوق العاده، الگوی تجاری باورنکردنی، مدیریت اجرایی عالی اما زمانبندی در نیازشان جهت گرفتن راننده در این سیستم بسیار کامل بود. راننده ها دنبال درآمد اضافی بودند، این خیلی خیلی اهمیت داشت.
برخی از موفقیت های اولیه مانند سیتی سرچ، برحسب نیاز آن وقت مردم به وب پیجها بود. GoTO.com هم در واقع در ۱۹۹۸ در صحنه TED معرفی شد.
زمانی که شرکت ها به دنبال روش های مقتصدانه برای عبور و مرور در ترافیک می گشتند. فکر کردیم ایده خیلی خوبی بود، ولی به راستی که زمان بندی خیلی مهم تر بود و بعد برخی از شکست های تیم افتاد. شرکتی به اسم z.com را به عنوان یک شرکت سرگرمی آنلاین شروع کردند، خیلی هیجانزده بودند که این وب سایت موفق خواهد شد، پول کافی داشتند، الگوی تجاری عالی داشتند، حتی با نابغه های بزرگ هالیوودی برای ملحق شدن به شرکت قرارداد بستند. اما نفود پهنای باند در سال ۱۹۹۹-۲۰۰۰ بسیار کند بود. تماشای ویدئو آنلاین خیلی سخت بود، مجبور بودید کدهایی داخل مرورگرتان بگذارید و همه این مراحل را بروید، شرکت سرانجام در سال ۲۰۰۳ وارد دنیای تجارت شد. درست دو سال بعد وقتی مشکل کد ها با ادوبی فلش حل شد و پهنای باند تا ۵۰ درصد در آمریکا گسترش پیدا کرد، یوتیوپ عامل زمانبندی شده بود. ایده فوق العاده اما زمانبندی غیرقابل باور. در واقع یوتیوپ در زمان راه اندازی حتی هنوز الگوی تجاری هم نداشت. حتی مطمعن نبوند که کار کند، اما واقعا در زمان بسیار بسیار خوبی شروع به کار کرد.

مهمترین عامل موفقیت کسب و کارهای اینترنتی در ایران

اگر نگاهی به کسب و کار های اینترنتی در ایران داشته باشیم، مثلاً چرا آپارات موفق شد؟ ایده نابی داشت یا مدل تجاری متفاوتی؟ خیر. مهمترین دلیل موفقیت آپارات زمانبندی ارائه بود که دقیقا همزمان با نفوذ اینترنت پر سرعت و مسدود بودن یوتیوب در ایران این سرویس ارائه شد. و با پوشش خلاء بازار تبدیل به یک top 10 ایران شد. متولیان آپارات همین کار را دقیقا در کلوپ و میهن بلاگ هم انجام دادند و موفق شدند اما نکته جالب اینجاست که همین تیم با همین سرمایه و ایده پردازی در پروژه سرویس عکس لنزور شکست خوردند. چرا؟ چون اینستاگرام فیلتر نیست!!

پس خلاصه آن چه متوجه شدیم این است:
برای موفقیت یک کسب و کار اینترنتی، اجرا قطعا خیلی اهمیت دارد، ایده هم از اهمیت بالایی برخوردار است، اما اهمیت زمانبدنی حتی از آنهم بیشتر است و بهترین روش برای ارزیابی واقعی زمانبدنی این است که واقعا ببینیم آیا مشتریان واقعا آماده آنچه پیشنهاد می کنیم هستند. و این که واقعا درباره اش صادق و روراست باشیم، نه اینکه درباره نتایجی که می بینیم در انکار بسر ببریم. به دلیل اینکه اگر چیزی را دارید که عاشق آن هستید و درصدد رو به جلو بردنش هستید باید در عامل زمانبدی بسیار بسیار صادق باشید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

2 دیدگاه

علی کشاورز همراه کسب و کارهای اینترنتی
به این مطلب امتیاز دهید
این محصول را ارزیابی کنید
این مطلب را به اشتراک بگذارید