آموزش بازاریابی به سبک مشتری مداری

آموزش بازاریابی به سبک مشتری مداری
چکیده این مطلب :
  • ۱۴ دی ۱۳۹۷
  • بدون دیدگاه
  • 556 بازدید

آموزش بازاریابی مشتری مداری یا بازاریابی موفق، مشتری را در مرکز همه برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها قرار میدهد. همه افراد شرکت همواره بر مشتری تمرکز دارند. شرکت در ارائه خدمات به مشتری وسواس دارد. کارمندان با مشتریان ارتباط و تعامل …

آموزش بازاریابی مشتری مداری یا بازاریابی موفق، مشتری را در مرکز همه برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها قرار میدهد. همه افراد شرکت همواره بر مشتری تمرکز دارند. شرکت در ارائه خدمات به مشتری وسواس دارد. کارمندان با مشتریان ارتباط و تعامل برقرار می کنند و به آن ها نزدیک هستند. تماس با مشتری و تحقیقات بازار مداوم برای رضایت مشتری حیاتی است.وقتی باک راجرز ریاست شرکت آی.بی.ام را بر عهده داشت، معتقد بود که هر یک از اعضای شرکت باید خود را نماینده خدمات رسانی به مشتری بداند. موفقیت شرکت بر اساس میزان تفکر دائم کارمندان درباره مشتریان تعیین می شود که مستخدم ها، رانند هها و اپراتورهای تلفن را هم در بر می گیرد.

آموزش بازاریابی به سبک مشتری مداری

آموزش بازاریابی به سبک مشتری مداری

مسئول حل مشکل باشید
مثال مورد علاقه من از این نگرش به زمانی برمی گردد که مسئول برگزاری همایش های آی.بی.ام. بودم و از مکان برگزاری همایش روز بعد اطلاع نداشتم. بعد از ساعت کاری به همه جا زنگ زدم تا پاسخی بگیرم. وقتی شخصی در دفتر آی.بی.ام. به تلفنم جواب داد، مشکل را برایش توضیح دادم و او گفت خیلی زود به من زنگ می زند و پاسخم را می دهد. بعد از ۱۵ دقیقه زنگ زد و گفت که با مسئول برگزاری همایش تماس گرفته و اسم و آدرس هتلی که فردا پس از پرواز طولانی باید در آن اقامت می کردم را پیدا کرده است. از او تشکر کردم و گفتم ” می دانم بعد از ساعت کاری با شما تماس گرفتم، احتمالا تا دیروقت کار می کنید ” او پاسخ داد ” مسلم است که تا دیروقت کار می کنم چون دربان هستم .” به او گفتم که از کمکش بسیار ممنونم و پرسیدم چگونه توانسته این اطلاعات را برای من پیدا کند. او با جمله ای فوق العاده پاسخ داد ” در آی.بی.ام. هر کسی که به تلفن جواب می دهد، مسئول حل مشکل است .”

به مشتری فکر کنید
بر اساس قانون متافیزیکی تمرکز “به هر چه توجه کنید، رشد می کند .” بدین معنی که درباره هرچه مدام فکر و تامل کنید، در واقعیت رشد می کند و پا می گیرد. وقتی بر رضایت مشتری تمرکز می کنید تا او را به هر روش ممکن خوشحال کنید، همواره راه های جدید و بهتری برای دستیابی به این هدف پیدا می کنید. فلسفه شرکت شما چیست؟ آیا مصمم هستید که بیشترین رضایت را به بهترین شکل ممکن برای مشتریان فراهم کنید؟ وقتی همواره به مشتریان فکر کنید، مشتریان هم به شما فکر می کنند. وقتی مشتریان را به مرکز توجه خود تبدیل کنید، راه های سریعتر، بهتر، ارزان تر و ساده تری برای راضی کردن آن ها می یابید و آن ها هم با مراجعه دائم، به شما پاداش می دهند.

خدمات رستوران
یکی از رستوران های دریایی موردعلاقه من، رستوران زنجیره ای ترولاکس است. از نخستین باری که به یکی از این رستوران ها رفتم ) و از آن به بعد به اغلب شعبه های آن در سراسر کشور سر زدم( یک ویژگی را تشخیص دادم که اغلب نمی توان آن را در سایر رستوران ها تجربه کرد. خدمات این رستوران واقعا عالی بود. هر یک از افراد این شرکت از مسئول رزرو تا پسرکی که بشقاب ها را تمیز کرده و لیوان های آب را پر می کرد ، در ارائه خدمات به مشتریان فوق العاده بودند.
وقتی برداشتم را با مدیر یکی از شعبه ها در میان گذاشتم، لبخندی زد و گفت که خدمات رسانی نقطه تمرکز و وسواس اصلی هر یک از افراد شرکت از رئیس تا مسئول ظرفشویی است. صاحبان شعب مختلف به زودی به این نتیجه رسیده بودند که همیشه رستوران های دریایی دیگر و حتی رستوران های دریایی گرانتری وجود دارد، بنابراین نمی توانند فقط با غذا رقابت کنند. آن ها باید بر مبنای چیزی رقابت می کردند که ارتباطی احساسی با مشتریان برقرار می کرد، که همان ارائه خدمات صمیمانه و مشتاقانه به مشتریان بود.

استراتژی خدمات باکیفیت
چطور می توانید خدمات به مشتریان خود را سریعتر، کاراتر، صمیمی تر و مشتری مدار تر از رقبا کنید؟ این مورد یکی از عوامل کسب مزیت رقابتی در بازار است. وقتی بازار هدف و مشتری ایده آل خود را یافتید، یعنی همان مشتری که به شدت تمایل به جذب او دارید، باید جایگاه خود در بازار را تغییر دهید تا دقیقا برای همان مشتری جذاب باشید. بهترین مشتریان شما چه تفاوت هایی با دیگران دارند و چه موارد جالبی را به مشتریانی که علاقه زیادی به جذب و حفظ آن ها دارید، ارائه می کنید؟

منبع : کتاب بازاریابی به زبان برایان تریسی

  

دیدگاه خود را بنویسید

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

علی کشاورز همراه کسب و کارهای اینترنتی
به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز : 1 از 1 رای
این مطلب را به اشتراک بگذارید